Václavská lípa
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste ve Strakonicích u Podsrpenské ulice (výpadovka na Vodňany). Za památný strom (resp. tehdy chráněný přírodní výtvor) byla tato lípa srdčitá spolu s řadou dalších stromů vyhlášena 7. 3. 1979 Okresním národním výborem Strakonice s ochranným pásmem v okruhu 10 m od kmene. Další vyhlášení, tentokrát už jako památný strom, bylo 25. 10. 2000 Městským úřadem Strakonice s ochranným pásmem 17,5 m. Důvodem vyhlášení byl fakt, že jde o mimořádnou solitérní dřevinu, navíc byla zhodnocena jako nejkrásnější lípa v okrese Strakonice.
V roce 2012 byla udávaná výška tohoto stromu 27 m. Obvod kmene jsme v prosinci 2013 naměřili 580 cm. Stáří této lípy je odhadováno na 300 let. Lípa je v dobrém zdravotním stavu. V minulosti byly odstraněny odumřelé části a instalována korunová vazba. Některé větve se dotýkají země. Někdy se tomuto stromu říká také "hraniční lípa", neboť roste na hranici tří katastrálních území: Strakonic, Nových Strakonic a Předních Ptákovic.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a KRAJINY. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách) a správy NP a CHKO. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 102690.