Putování po historických památkách Liberce
Turistické cíle • Památky a muzea • Kašna
Právě jsem se vrátil ze severu Čech, kde jsem strávil jednodenní dovolenou putováním po libereckých historických památkách. Hned na úvod článku musím podotknout, že se tento výlet opravdu vydařil, krása a kouzlo památek Liberce mě až překvapily.
Svou pouť památkami jsem začal na libereckém náměstí, kde jsem si prohlédl zdejší Neptunovu kašnu, která tu stojí už od roku 1826. Kašna nahradila původní dřevěnou kašnu, jež byla využívána k nabírání pitné vody. Za kulturní památku byla kašna prohlášena v roce 1964.
V centru Liberce najdeme také takzvanou Lampu Edison, pojmenovanou po známém vynálezci žárovky. Jedná se dokonce o jedinou kubistickou pouliční lampu na světě. Byl jsem tedy velmi rád, že jsem ji mohl zhlédnout. Lampa byla postavena v letech 1912 – 1913 a jejím autorem byl pan Jaroslav Róna.
Ačkoliv si možná říkáte, že se jedná pouze o lampu, že nejde o nic výjimečného, tak mi věřte, že kolem lampy bylo během mé návštěvy Liberce opravdu rušno. Lampa dokáže ve večerních hodinách navázat vskutku velice intimní atmosféru.
Za pozornost jistě stojí také dům, který nese název Liebigova vila. V roce 1897 ji jako sídlo pro svou rodinu nechal postavit Baron Theodor von Liebieg, úspěšný to podnikatel v textilním a automobilovém průmyslu. Když jsem kolem tohoto překrásného sídla procházel, říkal jsem si, že nebylo špatné, kdyby zde mohli turisté využít ubytování Liberec.
O jaké liberecké památce bych se ještě zmínil? Jednou z mých posledních zastávek byly Valdštejnské domky, které se ukrývají ve Větrné uličce. Jsou nejstaršími dochovanými domy v Liberci, kde stojí už od roku 1678, což je už pěkná řádka let. Bohužel v dnešní době jsou Valdštejnské domky jedinými klasickými měšťanskými domy z tehdejšího Nového Města.