Loading...
Rakousko – Gailtálské Alpy (2): Lienzské Dolomity, Rudl-Eller Weg (08/2021)
Tuto část rakouských Alp ve Východním Tyrolsku (Osttirol) jsme se rozhodli navštívit po zhlédnutí okouzlujících fotek ostrých štítů hor zrcadlících se v horském jezeře a vzdáleně připomínajících známé Tre Cime v italských Dolomitech. Jednalo se o štíty Lienzských Dolomit, a oním jezerem bylo horské pleso Laserzsee, na jehož břehu stojí chata Karlsbader Hütte.
Lienzské Dolomity dostaly název podle města Lienz, které se rozkládá pod těmito horami ze severní strany. Odtud je také do pohoří nejlepší přístup. Z místní části Tristach se po silnici vedoucí poblíž jezera Tristacher See a dále po placené horské silnici Dolomitenstraße dá vyjet až na parkoviště u chaty Dolomitenhütte do výšky 1 600 m n.m. Placený úsek začíná u restaurace Kreithof (4 km, 8 Euro za auto).
Chata Dolomitenhütte má excelentní polohu na ostrohu nad údolím s výhledem na Lienzské Dolomity. Byla postavena v roce 1936 a placená asfaltová silnice k chatě byla vybudována v roce 1989. V roce 2007 byl objekt přestavěn do dnešní podoby. Zvláště efektní je zasklená terasa restaurace s překrásným výhledem.
Lienzské Dolomity (Lienzer Dolomiten) nepatří k italským Dolomitům, ale pouze si od nich vypůjčily své jméno kvůli jakési podobnosti s nimi. Z geografického hlediska jsou Lienzské Dolomity západní částí Gailtalských Alp. Od italských Dolomit se liší také z geologického hlediska - Lienzské Dolomity nejsou tvořeny dolomitem, ale vápencem. Nejvyšším vrcholem Lienzských Dolomit a celých Gailtalských Alp je Große Sandspitze (2 770 m n.m.). Mapa Lienzských Dolomit na mapy.cz: Lienzer Dolomiten: mapy.cz/turisticka
Do hlavní části Lienzských Dolomit se z parkoviště u Dolomitenhütte lze dostat dvěma způsoby – po šotolinové silnici, která je místy proložena pěší stezkou zkracující zatáčky, nebo turistickým chodníkem nazvaným Rudl-Eller Weg. Většina lidí jde po cestě, ale to je opravdu nudný výstup. Lépe je zvolit směrem nahoru Rudl-Eller Weg a po cestě sejít zpět dolů. Rudl-Eller Weg je sice náročnější a jsou na ní zajištěná místa, ale je bez větších problémů schůdná průměrně zdatným turistům – nejedná se o ferratu. Z této stezky jsou nádherné výhledy do krajiny a také tu nepotkáte příliš mnoho turistů.
Rakouský horal Rudolf (Rudl) Eller se narodil v roce 1882 v Lienzu. Byl zakládajícím členem Alpského klubu Lienz a v Lienzských Dolomitech vyznačil mnoho stezek. Nějakou dobu provozoval také chatu Karlsbader Hütte. Stezka do centrální části Lienzkých Dolomit byla proto po něm pojmenována a u chaty Dolomitenhütte najdete jeho pamětní desku.
Hned za parkovištěm se dáme vlevo, je tady ukazatel na Rudl-Eller Weg s upozorněním „Jen pro zkušené turisty“. Stezka vede strmě vzhůru po kamenitém terénu a malým zajištěným úsekem překonává skalku nad pastvinami Weißsteinalm. Na pastvině je salaš, která neposkytuje občerstvení, v době, kdy my jsme procházeli kolem, uklízeli po oslavě – pravděpodobně si lze salaš pronajmout. Už z Weißsteinalm jsou krásné výhledy na hory. Stezka pokračuje do kopce přes řídké modřínové lesy dále na louku Hexenlackl.
Přibližně na kótě 2 120 m n.m. začíná těžší skalnatý úsek – štěrbina Zellinscharte zajištěná ocelovým lanem. Přibližně v polovině úseku narazíme na rozcestník, který vpravo posílá ferratisty na malou ferátku Piccola Ferrata kolem skály Zillinköpfe. My pokračujeme rovně nahoru po Rudl-Eller Weg, která má číslo 14. Dokončíme zajištěný úsek a dále se stezka stáčí ve skalnatém suťovém terénu vpravo pod příkrou stěnou Laserzwand k sedlu Hohe Törl (2 098 m n.m.). Na tomto úseku je třeba si dávat pozor, protože je poměrně prudký a suť jede pod nohama. Opačně z kopce by to bylo ale horší.
Ze sedla Hohe Törl začínají fantastické výhledy na Lienzské Dolomity, konkrétně na tři špičaté skály Gamswiesenspitze, které připomínají zmíněné italské Tre Cime. Jezero Laserzsee odtud vidět není. V údolí se vine cesta k chatě Karlsbader Hütte. Při pohledu na sever vidíme v dálce třítisícovky Vysokých Taur, především zasněžený vrchol Großvenedigeru. Ze sedla Hohe Törl scházíme nejprve kamenitou stezkou a pak už jen pěšinou v travnatém svahu k cestě vedoucí k chatě, kterou dokončíme výstup.
Ledovcové jezero Laserzsee s chatou Karlsbader Hütte je malebně položeno v nadmořské výšce 2253 m n. m. Tato část Lienzských Dolomit je považována za nejkrásnější a je také nejvíce navštěvována. Lokalita je baštou ferratistů, kteří mají v okolních horách bezpočet vhodných terénů. K chatě vyjíždí po cestě také cyklisté na horských kolech. Jezero je rozděleno hrázkou na menší blíž k chatě a větší část. Kolem padají příkré suťové svahy okolních hor. U chaty stojí auta obsluhy, což trochu kazí dojem z divokosti zdejších hor.
Chata Karlsbader Hütte je obvykle otevřena od poloviny června do začátku října. Je majetkem DAV, německého turistického sdružení. Restaurace nabízí dobrý výběr typického jídla. U chaty je poměrně živo a tak obsluha měla plné ruce práce. Na volný stůl jsme si museli chvíli počkat. Od chaty je výborný výhled směrem na sever, tj. na Vysoké Taury (Hohe Tauern), z nichž nejnápadnější je zasněžený vrchol Großvenedigeru, horskou skupinu Kreuzeckgruppe, Schobergruppe, údolí řeky Isel (Iseltal) a další. Webové stránky chaty: karlsbaderhuette.at
Po dostatečném pokochání se dáváme na cestu zpět po serpentinách příjezdové šotolinové cesty, což se chvílemi zdá nekonečné. Konečně jsme dole v údolí, přicházíme ke skále se symbolickým hřbitovem obětí hor a malou zděnou kaplí Gedenkkapelle, pod ní je u cesty stará dřevěnice Insteinalm a zdroj vody. Po dalším cca 1 km už vidíme chatu Dolomitenhütte, která odtud vypadá jako orlí hnízdo.
Celý okruh z parkoviště u chaty Dolomitenhütte nahoru po Rudl-Eller Weg k jezeru Laserzsee a dolů po šotolinové cestě je cca 11 km s převýšením 950 m. Na parkoviště je dobré přijet spíše brzy ráno, je zde poměrně dost míst, ale také hodně návštěvníků. Parkují zde také auta ubytovaných na obou chatách, protože dál už je vjezd motorových vozidel zakázán.
Lienzské Dolomity – stezkou Rudl Eller Weg na mapy.cz: Lienzské Dolomity - Rudl-Eller Weg
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Naše články z Gailtálských Alp:
Další naše články z cest do Rakouska: