Řeka Bystřice
Tato 62,7 km dlouhá a v Královéhradeckém kraji se nacházející řeka, která obdržela svůj název podle svého rychlého – bystrého – toku, pramení na východ od Vidonic v lokalitě zvané „Pod vrchy“, odkud teče jihozápadním směrem skrz trojici průtočných rybníků k Vidonickému mlýnu. Zde se její tok otáčí směrem k jihu a míří kolem Kalu a Vřesníku k Vidoni. Odtud pokračuje Miletínem, kde přibírá nad Trotinkou pramenící tok Bystrého potoka. Skrz Rohoznici pokračuje k Hořicím, Jeřicím, Dohalicím, Mokrovousům, u Popovic přibírá vody Klenické svodnice a Mlýnského potoka, míří dále Nechanicemi a v Kunčicích se dělí na 2 proudy, z nichž jeden (tzv. „Stará řeka“, „Jalová řeka“ či „Náhon“) míří lukami k Homyli a odtud dále k Puchlovicím a kromě jarního tání bývá obyčejně vyschlý. Hlavní proud Bystřice směřuje kolem Boharyně, kde u místního mlýna původně zásoboval jeho původní nádržku, zregulovaným tokem k Roudnici, u níž se opět rozděluje na hlavní, regulací vzniklý tok a na tzv. Starou Bystřici (původní koryto řeky), kterou zásobuje svými vodami Roudnický potok. Stará Bystřice slouží již od nepaměti k zásobování soustavy rybníků za Kratonohami a část jejího toku je odvedena nad Požáry do hlavního toku. Dále Bystřice teče pod Kosičkami a Kosicemi. Zde se opět dělí, a to na Novou a Mlýnskou Bystřici, jež obě samostatně končí svoji pouť levostranným soutokem s Cidlinou. Bystřice je tak nejvýznamnějším vodním tokem odvodňujícím hořickou oblast, jejíhož toku bylo mnohdy využíváno k vybudování vodních tvrzí, z nichž jmenujme zejména tu v Dohalicích, ale osídlení jejího povodí je mnohem staršího původu, protože kolem jejího středního toku bylo již od 19. století nacházeno tolik pozůstatků osídlení z doby kamenné, že o něm nemůže být žádných pochyb.
Jako dodatek k výše zmíněnému musím citovat jako menší dodatek odstavec v „Národopisném sborníku okresu Hořického“ z roku 1895, kde se o řece píše toto: „2. Bystřice béře počátek svůj západně od Dehtova z pěti pramenů na louce, »Bariharce«. Hned na začátku svého západního toku přibírá potůček Třebihošťský. Pod Horním Ouhlejovem pojí se s potůčkem Horno-ouhlejovským, obrací se k jihu a u Doleního Ouhlejova (Brodku) sesiluje se potůčkem Dolno-ouhlejovským, jenž rovněž jako potůček Horno-ouhlejovský pod Zvíčinou zřídlo své má. Od Dolního Ouhlejova rychle spěje kolem Lázní Miletínských údolím velice romantickým, majíc tu v pravdě ráz horské bystřiny, ku vsi Trotince, kde obrací se k západu a pospíchá po úrodných lučinách k Miletínu. Před samým městem přibírá na pravém břehu potok Bystrý, jenž od severozápadu od Vidonic a Kalu sem přitékaje, sesílen je potůčky Želejovským a Podhájským. Minouc Miletín, na pravém břehu na návrší se prostírající, protéká od severu k jihu obec Rohoznici. U Polštěckého mlýna (Polšť – Polákov) zahýbá se k západu a dvorem Jeníkovským vstupuje do malebného údolí Bystřického, které odděluje Chlum Hořický od Vřešťovského. Avšak tu mění také již svůj směr od západu k jihu. Po krátkém toku zahýbá se u Panského mlýna k jihovýchodu, kterýžto směr zachovává až ku Hněvčevsi, kde obrací se opět k jihu. Za krátko pak opouští půdu okresu Hořického a vstupuje na půdu okresu Nechanického. Tu přibírá ještě na pravém břehu potok Břišťanský, jenž z četných pramenů a potůčků na Chlumě Hořickém se prýštících vznik svůj má. Z přítoků jeho nejmocnější je potůček Chlumský, jenž pramení se ve vsi Chlumě a potůčky od Hořic, Chvaliny, Holovous a Třeměšovsi k němu kvapícími se sesiluje. Potoky Bystřice a Bystrý bohaty jsou v hořením toku svém na pstruhy.“
Kromě jarního období bývá voda Bystřice zpravidla čistá a klidná, ale dávno nedosahuje toho stavu, kdy oplývala velkým množstvím ryb a raků (zejména úsek od Úhlejova k Miletínu byl vyhlášený chovem pstruhů), což zavinilo nesmírné lovení, vápnění polí a vypouštění odpadů z různých okolních továrních a zemědělských provozů v minulých staletích. Sama vrchnost však dávala přednost rybničnímu hospodářství, a tak bylo rybaření na Bystřici chabé, alespoň podle urbáře hořického panství z roku 1628. Díky různým úpravám a stále sušším létům přišla též o svoji dravost.
Stejně tak zanikla tradice zdejších mlýnů, jichž bylo na toku Bystřice nepřeberné množství a požívaly výborné pověsti (Vidonický mlýn; roubený Bystrý mlýn z roku 1722, který vyhořel v roce 1995; Kalský mlýn z roku 1724; 26. června 1888 vyhořelý Vřesnický mlýn, v němž se později drtilo sklo pro továrnu na výrobu skelného papíru Osvalda Lelka v Lázních Bělohradě; Obecní mlýn v Miletíně, o němž je první zmínka z roku 1410, kdy ho Řád německých rytířů postoupil Beneši z Choustníka a obci ho odprodal v roce 1580 Jiří z Valdštejna; Rohoznický mlýn z roku 1699; mlýn Kačírek, z něhož se později stala tkalcovna Josefa Tylše; hořický Obecní mlýn; v roce 2014 zbouraný Panský mlýn v Doubravě; roku 1853 přestavěný Lužní mlýn u Cerekvice nad Bystřicí; Sadovský mlýn; roku 1560 poprvé zmíněný Železný mlýn v Mokrovousích; Panský, resp. Fiedlerův mlýn v Mokrovousích, který byl v roce 1879 zakoupen Ferdinandem Kozákem, jenž ho přeměnil roku 1888 na umělý válcový mlýn s pekárnou, v roce 1892 k němu přistavěl sušárnu čekanky a roku 1900 mechanickou tkalcovnu; roubený Popovický mlýn z roku 1804; mlýn v Boharyni; Roudnický mlýn čp. 37, o němž se činí první zmínka již v roce 1589; Panský mlýn v Kratonohách; mlýn Hrázka u Písku), přičemž první ranou jim bylo vypuštění rybníku Penízku, kterým byla Bystřice v letním období dotována. Na tomto rybníku se hospodařilo do roku 1877, stejně tak na dalších miletínských vodních plochách – Oštipci, Povolíru, Nádržce, Novém rybníku a Sulku.
Obdobně jako mlýny zanikla koupadla, která vznikala od počátku 19. století po celém jejím toku. Z nich byla nejznámější: letní říční kopadlo u obecního mlýna v lokalitě „Na výsluní“ v Hořicích, dámské koupadlo u Panského mlýna tamtéž a koupadlo za Beránkovým mlýnem u Březovic. Také Nechanice využívaly řeku ke koupání, neboť neměly zvlášť zřízeného koupaliště. Na obecní části toku tak vzniklo přírodní koupaliště pro menší děti a u splavu téže řeky koupaliště pro dospělé. Na udržování a zlepšování těchto přírodních koupališť měly Nechanice každoročně 1 000 Kč v rozpočtu a starost o ně měl tamní Sportovní klub. Postupem času však bahnitá Bystřice přestala lidi ke koupání lákat. Vedle toho nastaly změny i ohledně jejího obhospodařování, protože např. před 1. světovou válkou se Spolek pro ochranu zvířat, drobného zvířectva hospodářského a chov ryb v Hořicích rozhodl nasazovat do řeky amerického okouna pstruhového a spolu s ním tu pěstovat ve velkém raky.
Před regulací Bystřice byla tato řeka známá díky tomu, že zpravidla během jarního tání nebo v období velkých dešťů hrozila ve svém povodí rozsáhlými povodněmi a často tak způsobovala řadu škod. V roce 1862 byla Bystřice tak rozvodněná, že zalila nejen Homyli, ale rovněž nížeji položená stavení v Boharyni, kde navíc na 2 místech protrhla silnici. Díky tomu byl tehdy přes její tok zřízen kamenný most. O 3 roky později došlo opět k velké povodni, a tak byl na silnici z Boharyně do Homyle raději obnoven dřevěný most, neboť ten se zřizuje a opravuje mnohem lépe než kamenný. Nakonec byl roku 1894 nahrazen železným mostem. Na některých místech řeka znemožňovala též školní výuku. Když se Bystřice rozvodnila, musely děti z Mžan chodit na Dohaličky tak, že je na ramenou přenášeli jejich rodiče, případně na lodičkách nebo dokonce nechodily vůbec, a tak má Bystřice svým způsobem na svědomí to, že byla v Mžanech vybudována roku 1909 vlastní škola. O jedné velké vodě na Bystřici píše v roce 1923 dohalický kronikář toto:
„Únor.
Velká voda.
1. Nastalo prudké tání za silných západních větrů. Sníh zmizel přes noc. Za to řeka prudce stoupla. Odpoledne zalévala už oba břehy s okolím. Voda stoupla až do poloviny zahrad v Dohalicích, ano i dvorky naplnila. Pole byla pod vodou, zejména „Rybovka“. Děti z Kopanin šly do školy velkým kolem po trati. Až do 5. února trvala povodeň. Potom voda opadla a nastaly znovu mrazíky.“
A tak tomu bylo v celém povodí řeky, na níž díky tomu vznikla řada jezů a péče o ně mnohdy vyvolávala rozepře. Jako příklad můžeme dát mnohaleté spory o udržování jezu v Dohalicích, který byl ukončen až smlouvou z 26. března 1884, kterou uzavřel mokrovouský mlynář Ferdinand Kozák s Janem hrabětem z Harrachu. Ale ani jezy vydatně nepomáhaly v boji se záplavami. Z tohoto důvodu byla většina řeky postupně zregulována, např. roku 1852 byl upraven její tok Miletínem, v roce 1885 navrhl Jan hrabě z Harrachu vznik družstevního podniku na úpravu Bystřice, jenž nenašel pochopení; roku 1891 došlo k první regulaci na Hořicku podle projektu Ing. Boleslava Trojana, v roce 1901 byl připraven projekt její regulace u Nechanic a Chlumce nad Cidlinou v délce 50 km a v odhadnutém nákladu 2 270 000 K, dalším popudem se stala katastrofa z 12. září 1909, ale skutečné práce se rozjely až na přelomu 20. a 30. let 20. století, kdy se 5. října 1926 dohodli zástupci chlumeckého, nechanického a hořického okresu na vzájemné spolupráci při regulaci Bystřice ve všech těchto okresech, přičemž byla zdůrazněna potřeba údolní přehrady u Hořic. Detailní projekty si obstaral každý okres za 80 % státního a zemského příspěvku sám, ale provádění tohoto podniku bylo stále někým bržděno. Teprve v roce 1932 byly tak zahájeny práce v Jeřicích a postupně docházelo k jejich utlumení a o jejich znovuzahájení se začalo jednat až po osvobození, kdy po zabrání harrachovského velkostatku zůstalo neobhospodařováno rozsáhlé a neregulované povodí Bystřice, která ukázala svoji moc již počátkem roku 1947, kdy se opět rozvodnila. Jedním z posledních míst Bystřice byl ve 2. polovině 60. let 20. století úsek u Chlumce nad Cidlinou, kde byly spolu s Bystřicí zregulovány Lukavecký, Zachrašťanský a Zábědovický potok. Přesto i poté docházelo k rozvodnění řeky, např. v lednu 1987, ale nezpůsobovala již tolik škod jak v minulosti. Regulace byla také až na nějaké výjimky provedena opravdu dokonale, že by to dnes nikdo do Bystřice neřekl, že teče mnohdy jinudy, než tomu od dávných dob bývalo. Její okolí je tak opravdu malebné a o bohatosti přírody okolo Bystřice se dá najít více informací např. zde: https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=14023.
Není tedy divu, že František Ladislav Sál napsal v roce 1934 tato slova: „Jaký div, že rozběhneme se do lučních dálav, do šumných hájů, lesů, ke zregulovaným řekám, ke zbylým zákrutům a tůním Labe, Orlice i Bystřice, k laškovným potůčkům i nezbedným a bezohledným potokům, ke skalám a lomům, ke svérázným dřevěným chalupám, kamenným statkům, mizejícím pozůstatkům zaniklých tvrzí, k zámkům – kdysi pyšným a obávaným, k ponurým sýpkám, k památným místům krutých bojů i slavných vítězství, k pomníkům a pomníčkům, k památným stromům atd.“ Plný obdivu k Bystřici byl i J. K. Hlinecký, který ho ventiloval v řadě svých básní, např. v „Nechanickém kraji“, a to těmito verši: „V sluch šumí tichá píseň rákosin, jež provázejí Bystřici, kde poskok vlnky šumící zve v chladný vodní klín.“
Na závěr ještě dodejme jako kamínek do této mozaiky to, že do historie se řeka Bystřice zapsala zejména v období prusko-rakouské války, kdy na jejím pravém břehu od Cerekvice nad Bystřicí až za Nechanice zaujali postavení pruští vojáci I. armády prince Bedřicha Karla a III. polabské armády, zatímco Rakušané nebyli ještě 1. července 1866 na svých plánovaných pozicích. Bystřice, jež tak byla využita jako přední okraj obrany, rovněž posloužila k napájení koní jezdectva a dělostřelectva obou válčících stran, protože po celém okolí byly studny často prázdné nebo prostě nestačily takovému množství lidí a zvířat. A již tehdy ji mnozí obdivovali tak, že se zde usadili a za ta léta vytvořili i řadu zajímavých a barvitých pověstí a říkaček, jež se mnohdy dotýkají právě této říčky. Vůbec se jim nedivím, protože kraj kolem Bystřice je obdivuhodným místem, kam několikrát v roce musím zamířit. Není prostě nad rodný kraj a vůbec nad celou naši krásnou zem!
Jako dodatek k výše zmíněnému musím citovat jako menší dodatek odstavec v „Národopisném sborníku okresu Hořického“ z roku 1895, kde se o řece píše toto: „2. Bystřice béře počátek svůj západně od Dehtova z pěti pramenů na louce, »Bariharce«. Hned na začátku svého západního toku přibírá potůček Třebihošťský. Pod Horním Ouhlejovem pojí se s potůčkem Horno-ouhlejovským, obrací se k jihu a u Doleního Ouhlejova (Brodku) sesiluje se potůčkem Dolno-ouhlejovským, jenž rovněž jako potůček Horno-ouhlejovský pod Zvíčinou zřídlo své má. Od Dolního Ouhlejova rychle spěje kolem Lázní Miletínských údolím velice romantickým, majíc tu v pravdě ráz horské bystřiny, ku vsi Trotince, kde obrací se k západu a pospíchá po úrodných lučinách k Miletínu. Před samým městem přibírá na pravém břehu potok Bystrý, jenž od severozápadu od Vidonic a Kalu sem přitékaje, sesílen je potůčky Želejovským a Podhájským. Minouc Miletín, na pravém břehu na návrší se prostírající, protéká od severu k jihu obec Rohoznici. U Polštěckého mlýna (Polšť – Polákov) zahýbá se k západu a dvorem Jeníkovským vstupuje do malebného údolí Bystřického, které odděluje Chlum Hořický od Vřešťovského. Avšak tu mění také již svůj směr od západu k jihu. Po krátkém toku zahýbá se u Panského mlýna k jihovýchodu, kterýžto směr zachovává až ku Hněvčevsi, kde obrací se opět k jihu. Za krátko pak opouští půdu okresu Hořického a vstupuje na půdu okresu Nechanického. Tu přibírá ještě na pravém břehu potok Břišťanský, jenž z četných pramenů a potůčků na Chlumě Hořickém se prýštících vznik svůj má. Z přítoků jeho nejmocnější je potůček Chlumský, jenž pramení se ve vsi Chlumě a potůčky od Hořic, Chvaliny, Holovous a Třeměšovsi k němu kvapícími se sesiluje. Potoky Bystřice a Bystrý bohaty jsou v hořením toku svém na pstruhy.“
Kromě jarního období bývá voda Bystřice zpravidla čistá a klidná, ale dávno nedosahuje toho stavu, kdy oplývala velkým množstvím ryb a raků (zejména úsek od Úhlejova k Miletínu byl vyhlášený chovem pstruhů), což zavinilo nesmírné lovení, vápnění polí a vypouštění odpadů z různých okolních továrních a zemědělských provozů v minulých staletích. Sama vrchnost však dávala přednost rybničnímu hospodářství, a tak bylo rybaření na Bystřici chabé, alespoň podle urbáře hořického panství z roku 1628. Díky různým úpravám a stále sušším létům přišla též o svoji dravost.
Stejně tak zanikla tradice zdejších mlýnů, jichž bylo na toku Bystřice nepřeberné množství a požívaly výborné pověsti (Vidonický mlýn; roubený Bystrý mlýn z roku 1722, který vyhořel v roce 1995; Kalský mlýn z roku 1724; 26. června 1888 vyhořelý Vřesnický mlýn, v němž se později drtilo sklo pro továrnu na výrobu skelného papíru Osvalda Lelka v Lázních Bělohradě; Obecní mlýn v Miletíně, o němž je první zmínka z roku 1410, kdy ho Řád německých rytířů postoupil Beneši z Choustníka a obci ho odprodal v roce 1580 Jiří z Valdštejna; Rohoznický mlýn z roku 1699; mlýn Kačírek, z něhož se později stala tkalcovna Josefa Tylše; hořický Obecní mlýn; v roce 2014 zbouraný Panský mlýn v Doubravě; roku 1853 přestavěný Lužní mlýn u Cerekvice nad Bystřicí; Sadovský mlýn; roku 1560 poprvé zmíněný Železný mlýn v Mokrovousích; Panský, resp. Fiedlerův mlýn v Mokrovousích, který byl v roce 1879 zakoupen Ferdinandem Kozákem, jenž ho přeměnil roku 1888 na umělý válcový mlýn s pekárnou, v roce 1892 k němu přistavěl sušárnu čekanky a roku 1900 mechanickou tkalcovnu; roubený Popovický mlýn z roku 1804; mlýn v Boharyni; Roudnický mlýn čp. 37, o němž se činí první zmínka již v roce 1589; Panský mlýn v Kratonohách; mlýn Hrázka u Písku), přičemž první ranou jim bylo vypuštění rybníku Penízku, kterým byla Bystřice v letním období dotována. Na tomto rybníku se hospodařilo do roku 1877, stejně tak na dalších miletínských vodních plochách – Oštipci, Povolíru, Nádržce, Novém rybníku a Sulku.
Obdobně jako mlýny zanikla koupadla, která vznikala od počátku 19. století po celém jejím toku. Z nich byla nejznámější: letní říční kopadlo u obecního mlýna v lokalitě „Na výsluní“ v Hořicích, dámské koupadlo u Panského mlýna tamtéž a koupadlo za Beránkovým mlýnem u Březovic. Také Nechanice využívaly řeku ke koupání, neboť neměly zvlášť zřízeného koupaliště. Na obecní části toku tak vzniklo přírodní koupaliště pro menší děti a u splavu téže řeky koupaliště pro dospělé. Na udržování a zlepšování těchto přírodních koupališť měly Nechanice každoročně 1 000 Kč v rozpočtu a starost o ně měl tamní Sportovní klub. Postupem času však bahnitá Bystřice přestala lidi ke koupání lákat. Vedle toho nastaly změny i ohledně jejího obhospodařování, protože např. před 1. světovou válkou se Spolek pro ochranu zvířat, drobného zvířectva hospodářského a chov ryb v Hořicích rozhodl nasazovat do řeky amerického okouna pstruhového a spolu s ním tu pěstovat ve velkém raky.
Před regulací Bystřice byla tato řeka známá díky tomu, že zpravidla během jarního tání nebo v období velkých dešťů hrozila ve svém povodí rozsáhlými povodněmi a často tak způsobovala řadu škod. V roce 1862 byla Bystřice tak rozvodněná, že zalila nejen Homyli, ale rovněž nížeji položená stavení v Boharyni, kde navíc na 2 místech protrhla silnici. Díky tomu byl tehdy přes její tok zřízen kamenný most. O 3 roky později došlo opět k velké povodni, a tak byl na silnici z Boharyně do Homyle raději obnoven dřevěný most, neboť ten se zřizuje a opravuje mnohem lépe než kamenný. Nakonec byl roku 1894 nahrazen železným mostem. Na některých místech řeka znemožňovala též školní výuku. Když se Bystřice rozvodnila, musely děti z Mžan chodit na Dohaličky tak, že je na ramenou přenášeli jejich rodiče, případně na lodičkách nebo dokonce nechodily vůbec, a tak má Bystřice svým způsobem na svědomí to, že byla v Mžanech vybudována roku 1909 vlastní škola. O jedné velké vodě na Bystřici píše v roce 1923 dohalický kronikář toto:
„Únor.
Velká voda.
1. Nastalo prudké tání za silných západních větrů. Sníh zmizel přes noc. Za to řeka prudce stoupla. Odpoledne zalévala už oba břehy s okolím. Voda stoupla až do poloviny zahrad v Dohalicích, ano i dvorky naplnila. Pole byla pod vodou, zejména „Rybovka“. Děti z Kopanin šly do školy velkým kolem po trati. Až do 5. února trvala povodeň. Potom voda opadla a nastaly znovu mrazíky.“
A tak tomu bylo v celém povodí řeky, na níž díky tomu vznikla řada jezů a péče o ně mnohdy vyvolávala rozepře. Jako příklad můžeme dát mnohaleté spory o udržování jezu v Dohalicích, který byl ukončen až smlouvou z 26. března 1884, kterou uzavřel mokrovouský mlynář Ferdinand Kozák s Janem hrabětem z Harrachu. Ale ani jezy vydatně nepomáhaly v boji se záplavami. Z tohoto důvodu byla většina řeky postupně zregulována, např. roku 1852 byl upraven její tok Miletínem, v roce 1885 navrhl Jan hrabě z Harrachu vznik družstevního podniku na úpravu Bystřice, jenž nenašel pochopení; roku 1891 došlo k první regulaci na Hořicku podle projektu Ing. Boleslava Trojana, v roce 1901 byl připraven projekt její regulace u Nechanic a Chlumce nad Cidlinou v délce 50 km a v odhadnutém nákladu 2 270 000 K, dalším popudem se stala katastrofa z 12. září 1909, ale skutečné práce se rozjely až na přelomu 20. a 30. let 20. století, kdy se 5. října 1926 dohodli zástupci chlumeckého, nechanického a hořického okresu na vzájemné spolupráci při regulaci Bystřice ve všech těchto okresech, přičemž byla zdůrazněna potřeba údolní přehrady u Hořic. Detailní projekty si obstaral každý okres za 80 % státního a zemského příspěvku sám, ale provádění tohoto podniku bylo stále někým bržděno. Teprve v roce 1932 byly tak zahájeny práce v Jeřicích a postupně docházelo k jejich utlumení a o jejich znovuzahájení se začalo jednat až po osvobození, kdy po zabrání harrachovského velkostatku zůstalo neobhospodařováno rozsáhlé a neregulované povodí Bystřice, která ukázala svoji moc již počátkem roku 1947, kdy se opět rozvodnila. Jedním z posledních míst Bystřice byl ve 2. polovině 60. let 20. století úsek u Chlumce nad Cidlinou, kde byly spolu s Bystřicí zregulovány Lukavecký, Zachrašťanský a Zábědovický potok. Přesto i poté docházelo k rozvodnění řeky, např. v lednu 1987, ale nezpůsobovala již tolik škod jak v minulosti. Regulace byla také až na nějaké výjimky provedena opravdu dokonale, že by to dnes nikdo do Bystřice neřekl, že teče mnohdy jinudy, než tomu od dávných dob bývalo. Její okolí je tak opravdu malebné a o bohatosti přírody okolo Bystřice se dá najít více informací např. zde: https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=14023.
Není tedy divu, že František Ladislav Sál napsal v roce 1934 tato slova: „Jaký div, že rozběhneme se do lučních dálav, do šumných hájů, lesů, ke zregulovaným řekám, ke zbylým zákrutům a tůním Labe, Orlice i Bystřice, k laškovným potůčkům i nezbedným a bezohledným potokům, ke skalám a lomům, ke svérázným dřevěným chalupám, kamenným statkům, mizejícím pozůstatkům zaniklých tvrzí, k zámkům – kdysi pyšným a obávaným, k ponurým sýpkám, k památným místům krutých bojů i slavných vítězství, k pomníkům a pomníčkům, k památným stromům atd.“ Plný obdivu k Bystřici byl i J. K. Hlinecký, který ho ventiloval v řadě svých básní, např. v „Nechanickém kraji“, a to těmito verši: „V sluch šumí tichá píseň rákosin, jež provázejí Bystřici, kde poskok vlnky šumící zve v chladný vodní klín.“
Na závěr ještě dodejme jako kamínek do této mozaiky to, že do historie se řeka Bystřice zapsala zejména v období prusko-rakouské války, kdy na jejím pravém břehu od Cerekvice nad Bystřicí až za Nechanice zaujali postavení pruští vojáci I. armády prince Bedřicha Karla a III. polabské armády, zatímco Rakušané nebyli ještě 1. července 1866 na svých plánovaných pozicích. Bystřice, jež tak byla využita jako přední okraj obrany, rovněž posloužila k napájení koní jezdectva a dělostřelectva obou válčících stran, protože po celém okolí byly studny často prázdné nebo prostě nestačily takovému množství lidí a zvířat. A již tehdy ji mnozí obdivovali tak, že se zde usadili a za ta léta vytvořili i řadu zajímavých a barvitých pověstí a říkaček, jež se mnohdy dotýkají právě této říčky. Vůbec se jim nedivím, protože kraj kolem Bystřice je obdivuhodným místem, kam několikrát v roce musím zamířit. Není prostě nad rodný kraj a vůbec nad celou naši krásnou zem!
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.289, 15.693)
Poslední aktualizace: 10.12.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dohalice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Řeka Bystřice
Dohalice - pomníky bitvy r. 1866 u sila
Pomník
Soubor pomníků obětí prusko-rakouské války roku 1866 najdeme na konci obce při cestě k Sadové. Jedná se o pískovcovou pyramidu věnovanou 65 rakouským a pruským vojákům, pomník Jana Bednáře, hrobníka ze Mžan, který obětavě ošetřoval zraněné a pomník všeobecného věnování (s ozdobným křížem).
0.2km
více »
Dohalice - tvrz, sýpka
Tvrz
Tvrz Dohalice stávala na místě nynější sýpky u říčky Bystřice. V roce 1352 byl jejím pánem Václav z Dohalic. Tato původní malá tvrz ohrazená vodním příkopem zanikla zřejmě už za třicetileté války. Na jejím místě p…
0.3km
více »
Dohalice - socha Persea a sv. Nepomuk
Socha
V Dohalicích krom pomníků bitvy r. 1866 najdeme i zajímavé sochy. Na návsi je to Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1832 a na břehu říčky Bystřice socha Persea. Socha Persea je jedna z výtvarně nejvýznamnějších pozdně klasicistních plastik v kraji, byla vytvořena z hrubozrnného pískovce v roce 1844. Je postavena na hranolovitém podstavci z kvádrů, ukončeném profilovanou římsou,…
0.3km
více »
Husova lípa v Dohalicích
Památný strom
V katastru obce Dohalice v Královéhradeckém kraji naleznete monumentální a krásnou lípu, která zde byla vysazena na počest mistra Jana Husa v roce 1915. O její zasazení se zasloužil místní vl…
0.4km
více »
Dohalice - pomník rakouské Knebelovy brigády
Pomník
Pomník rakouské Knebelovy brigády od X. armádního sboru - jedná se o plastiku stojícího lva s mohutnou hřívou drtícího pravou nohou hada. Socha pochází z Itálie a byla darována rakouským ministerstvem války Ústřed…
0.4km
více »
Mžany - kaplička Panny Marie Lurdské
Kaple
Opravenou kapličku Panny Marie Lurdské se studánkou a dvojicí památných lip najdeme v polích cca půl kilometru jižně od vsi směrem k Dohalicím. U Kapličky najdeme "zázračnou studánku", poskytující vodu i v dobách největšího sucha a je opředená pověstí o vrácení zraku slepému děvčeti. Turistické značení ke kapličce není..., ale zdatn…
0.7km
více »
Sadová žst. - Dohalice - bojiště na Chlumu
Trasa
K putování na bojiště na Chlumu lze jít i zajímavou cestou ze Sadové. Od žst. vyrážíme směrem k Dohalicím, cestou míjíme pomníky bitvy u sila. Z dálky je již viditelná bývalá Dohalická tvrz, která byla přestavěna …
0.7km
více »
Dohaličky - pomníky bitvy r. 1866 u kostela
Pomník
U kostela sv. Jana Křtitele na Dohaličkách najdeme několik pomníků na hrobech obětí bitvy r. 1866. Jedná se např. o pískovcovou záklopní desku s Vysokým křížem z bílého mramoru označující hrob pruského setníka Arthura Leonhardiho od 3. pomořanského pěšího pluku č. 14. Hrob 7 rakouských a 25 pruských vojáků označený litinovým brabantským křížem na pískovcovém pomníčku. Dále…
1km
více »
Sadová - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Soubor pomníků na hrobech obětí bitvy Prusko-Rakouské války najdeme vedle státní silnice ve směru Hradec Králové - Jičín. K nejzajímavějším pomníkům patří pomník pruského pplk. a velitele 2. pr…
1km
více »
Dohaličky - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
První písemná zmínka o vsi je z r. 1352. Kostel v Dohaličkách je prvně zmiňován roku 1384. V roce 1742 dala hraběnka Alžběta Schafgotsehová postavit kostelík v podobě klenuté rotundy. Tento kostelík se však r. 188…
1.1km
více »
Sadová - U kanonýra Jabůrka
Dům, budova
Obec Sadová je známa zejména tím, že se v její blízkosti dne 3.7.1866 odehrála rozhodující bitva prusko-rakouské války. Budova, která je dnes známa jako Motorest U kanonýra Jabůrka během bitvy slou…
1.1km
více »
Do pivovaru Mžany
Tipy na výlet
Jako milovníci piva jsme vyrazili do celkem nového pivovaru Lindr v Mžanech na víkendový oběd. Vystoupili jsme na zastávce Sadová a na začátku jsme šli doleva stále podél kolejí. Nejprve po silnici a dále po polní…
1.2km
více »
Mžany - multifunkční areál a pivovar Lindr
Tipy na výlet
Když někam vyrážíme, směřujeme to hlavně k rozhlednám. Ale když je na trase nebo v její blízkosti minipivovar, tak je to příjemné zpestření. Moc rádi ochutnáváme nová piva. Proto z Hrubého Jeseníku Jedeme do Broum…
1.2km
více »
Mžany
Vesnice
Obec Mžany, která se nalézá cca 15 km severozápadně od Hradce Králové, je poprvé připomínaná roku 1404. Název obce se lidově vykládá od mlh jež se tvoří v okolí blízké říčky Bystřice. Mžany, jako blízká Sadová, byly také postihnuty bitvou Prusko-Rakouské války r. 1866, 3 pomníky na hrobech obětí jsou toho dokladem. V obci dále najdeme zvoničku, pomník ukřižování a velký pomník…
1.2km
více »
Sadová - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vyrážíme vlakem do obce Sadová, která leží nedaleko centra bojů bitvy r. 1866 mezi Prusy a Rakušany. Nádraží v Sadové se nachází na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Přítomnost bojů u Sadové doklád…
1.4km
více »
Mokrovousy
Vesnice
Mokrovousy leží na levém břehu říčky Bystřice cca 12 km severně od Hradce Králové. První písemná zmínka o vsi pochází z let 1360-1365, zřejmě se však jednalo o vodní tvrz, která byla obklopena močály a rybníky. Toto prostředí zřejmě určilo název obce. Z historických památek je nejvýznamnější pískovcový pomník sv. Antonína z r. 1745, původně však byl umístěn v zámku v Sadové,…
1.5km
více »
Les Holá - pomníky bitvy r. 1866
Přírodní park
Smíšený les na Holé se nachází v prostoru rozhodující části bitvy mezi prusy a rakušany dne 3.7.1866. V lese se nachází několik šachtových hrobů, které jsou označeny křížem na pískovcovém soklu. V severozápadním cípu lesa se nachází mohutný pomník - žulový balvan, který je věnován zde pohřebenému veliteli 49. pěšího pluku plukovníkovi Victoru Binder von Bindersfeldovi a 8.…
1.8km
více »
Holá - pomník bitvy r. 1866
Pomník
Pomník na Holém najdeme u státní silnice mezi č. 35 mezi Lípou a Sadovou. Jedná se o monumentální obelisk z litiny věnovaný rakouskému 49. pěšímu pluku. Na vrcholu sedí na kouli litinová plastika rakouského dvouhlavého orla. Památník byl odhalen 15.8.1896.
2.1km
více »
Les Svíb - polní myslivec
Pomník
Polní myslivec - jeden z nejnámějších pomníků bojiště je věnován památce padlých rakouského 8. praporu polních myslivců, který náležel do svazku IV. armádního sboru k brigádě plukovníka Poeckha. Autorem monumentálního díla z istrijského vápence je sochař Viktor Tilgner, profesor vídeňské výtvarné akademie. Pomník polního myslivce byl posledním sochařovým dílem, krátce před…
3.1km
více »
Les Svíb - bojiště bitvy r. 1866
Tipy na výlet
Les Svíb - vyrážíme k lesu jenž byl svědkem jedněch z nejprudších bojů mezi Prusy a Rakušany dne 3.7.1866. K lesu je nejlepší přístup od Máslojed, autem je zde možno zajet přímo až k lesu. Od silnice č. 35 ve směru Hradec Králové - Jičín je možnost příjezdu od Čistěvse. Jdeme do lesa v němž a v jeho okolí posledním spánkem odpočívá téměř 5 000 účastníků bitvy…. Než však…
3.4km
více »
Les Svíb - Alej mrtvých
Památník
Alej mrtvých - místo posledního odpočinku tisíců vojáků obou znepřátelených stran Prusko-Rakouské války. Část lesa podél Aleje mrtvých je v podstatě jedním Velkým hromadným hrobem. Podél Aleje jsou vystavěny monum…
3.6km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na Chlumské pláni domek pro strážce pomníků, který dodnes stojí mezi budovou muzea a rozhlednou. V roce 1899 byla Ústředním spolkem financována stavba vyhlídkové věže vysoké 25 metrů. Věž byla slavnostně vysvěcena společně s ossariem dne 2. listopadu…
3.8km
více »
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Tipy na výlet
V roce 1866 došlo na území na severozápad od Hradce Králové k jedné z největších bitev 19. století. V okolí obce Chlum se proto nachází velké množství větších a menších památníků. Roku 1997 bylo celé území vyhláše…
3.8km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Muzeum
Nepřehlédnutelná budova válečného muzea se nachází na samém vrcholu areálu bojiště na Chlumu. Ke stavbě muzea dal popud u příležitosti 70 výročí bitvy, člen Komitétu pro udržování památek roku 1866, pan Josef Volf…
3.8km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
3.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Památník
Pseudogotické ossarium najdeme na vrcholové ploše Chlumu západně od muzea. Současné ossarium, postavené z hořického pískovce, pochází z roku 1936. Původní ossarium, které bylo zhotovené z litavského vápence, bylo pro špatný stav rozebráno.
Do sarkofágu Ossaria jsou každý rok, na den výročí bitvy, ukládány kosterní pozůstatky vojáků nalezené během roku v prostoru bojiště. Před…
3.9km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca 7-8 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděsivější boje se však …
3.9km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.
Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - Mrtvé baterie najdeme na vrcholu Chlumu nedaleko muzea. Pomník Mrtvé baterii Augusta van der Groebena dal zbudovat Komitét pro udržování po…
4km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
7.5km
více »