Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Při své poslední návštěvě Říma jsem se rozhodl soustředit na tzv. Císařská fóra, která se nacházejí nedaleko největšího a nejslavnějšího - Fora Romanum. Tato čtyři fóra nového typu, většinou obdélníkového půdorysu, si nechávali postavit jednotliví císařové jako demonstraci své síly a moci i jako centra politického života, náboženství, ekonomiky a administrativy. Z jedné strany se nacházel vchod, naproti němu císařův soukromý chrám a po stranách sloupořadí. Nacházejí se po obou stranách Via dei Fori Imperiali, což je ulice, spojující Benátské náměstí s Koloseem. První z nich nechal postavit Caesar, nejznámější je zřejmě Trajánovo. Všechna byla postavena v letech 46 př.n.l. až 113 n.l.
Nejednalo se však o jednorázové stavby, např. Augustovo i Trajánovo fórum bylo budováno téměř 40 let. Postupně byla fóra postavena v tomto pořadí:
Caesarovo fórum s Venušiným chrámem v roce 46 př.n.l.
Augustovo fórum s Martovým chrámem v roce 2 př.n.l.
Nervovo fórum s chrámem bohyně Minervy v roce 98 n.l.
Trajánovo fórum s Trajánovým sloupem, bazilikou a tržnicí v roce 113 n.l.
Snad nejkrásnější stavbou, která se zde dochovala je Trajánův sloup, dokončený v roce 113 n.l. Jedná se o jednu z nejslavnějších památek římského stavitelství. S největší pravděpodobností ho nechal postavit římský senát, a to pod vedením architekta Apollodóra z Damašku. Sloup je sestaven z 20 bílých mramorových bloků o průměru 3,7 m a dosahuje výšky téměř 30 m (s podstavcem 38,5 m). Vnitřkem sloupu se vine točité schodiště, osvětlené úzkými okénky. Na vrchol sloupu byla umístěna socha orla, kterou později nahradila socha Trajánova. Až v roce 1587 ji „vystřídal“ sv. Petr, který vrchol sloupu zdobí i v současnosti.
Nejdokonalejší na sloupu je však figurální vlys, který ho v délce 190 m „obtáčí“. Jsou na něm zobrazena Trajánova slavná vítězství v bojích proti Dákům v letech 101 – 105 n.l. Tyto reliéfy jsou skutečnou učebnicí starověku a zobrazují celkem přibližně 2.500 postav.
Sloup později sloužil i jako Mauzoleum, byl zde v urnách uložen popel císaře i jeho manželky.
Sloup byl vždy jednou z nejobdivovanějších staveb starověku, a proto není překvapením, že v mnoha metropolích můžeme nalézt jeho napodobeniny z různých dob. Nejblíže od nás se tato „kopie“ nachází ve Vídni. Před Karlskirche, tedy kostelem sv. Karla Boromejského z 18. století, stojí takové sloupy dokonce dva …