Řitovský dub
Turistické cíle • Památný strom
Velmi pěkný a taky velmi mohutný Řitovský dub najdeme zhruba na čtvrt kilometru severně od vesnice Dětřichov, která je přidruženou částí nedalekého Uničova (těch Dětřichovů je u nás celkem spousta, což dokazuje že Dětřich, něm. Dittrich bylo celkem hojně užívané jméno).
Jméno stromu poukazuje na neexistující vesnici, která se někde v okolí nacházela zhruba do roku 1500. Důvod opuštění vesnice byl celkem prostý, souvisel s výstavbou rybníků v jejich okolí a tím vlastně i zániku polností, kterých vesničané používali ke své obživě. V období do 15. do konce 16. století bylo rybniční podnikání považováno za celkem výnosnou činnost a vrchnost v tomto ohledu příliš na poddané nehleděla. Mimo Řitova ležela zhruba jihovýchodně další zaniklá ves Lávka.
Rybníky byl položeny zřejmě na levém břehu Oskavy a říčka byla částečně posunuta a od rybníka chráněna hrází, na které vlastně dub roste.
Dub tak trochu klame svým vzhledem, mohutný kmen dosahuje obvodu přes 5 m (v roce 2020 565 cm), výška cca 29 m, šíře koruny kolem 26 m, výška koruny cca 26 m (další údaje z r. 2009). Stáří ale něco přes 200 let (2003, takže v současnosti asi 220). Což naznačuje, že stromu se tu daří. Jde o hojný druh dubu letního (Quercus robur L.), který byl často vysazován na rybničních hrázích, ale i jinde v mokřejších oblastech.
Duby patří k dlouhověkým stromům, jejich dřevo má hojné využití od nábytkářství, stavebnictví po uchování vína a kořalky. Plodem dubu je žalud, stromy začínají plodit ve věku 40–50 let a střídají se roky s hojnými plody s méně výnosnými.
Podle zprávy o posledním zdravotním stavu se ve stromě usídlila kolonie mravenců Camponotus ligniperdus a kořeny ožrali poněkud přemnožení hraboši. V současném deštivém období ale zřejmě těch hlodavců tolik nebude.