Savoca – kostel sv. Michaela (Chiesa di San Michele)
Jednou z nejvýznamnějších památek sicilského městečka Savoca je kostel sv. Michaela. Ten byl postaven – jako hradní - v letech 1250 až 1420 a v jeho podobě se kloubí sicilská gotika, které se zde říká Chiaramontan, s ostrovním barokem. První styl opanoval exteriér, ten druhý interiér kostela. Je ovšem smutné, že celá památka působí – slušně řečeno – dosti omšelým dojmem. V současnosti se jí však prý již zase blýská na lepší časy ...
Původní kostel hradu Pentefur však byl zřejmě pouze velmi malou budovou, ve které působili řeckokatoličtí kněží, K výraznému rozšíření kostela došlo v roce 1420, kdy byl také vyzdoben dvěma současnými gotickými portály (místní styl bývá nazýván goticko-sicilsko-chiaramontanský a odkazuje tak k šlechtickému rodu Chiaramonte, který pocházel z Picardie a vládnul zde ve 13. a 14. století). Tehdy také kostel “konvertoval” k církvi římskokatolické a věřící zde museli před vstupem do samotného chrámu – v rámci pokání – zdolat sedm schodů po kolenou.
V roce 1624 musel být kostel z důvodu špatného technického stavu jeho interiéru uzavřen. Na konci 17. století pak byl celý jednolodní interiér opraven a bohatě vyzdoben i vybaven ve stylu sicilského baroka. Veškeré práce byly ukončeny v roce 1701 vytvořením krásného cyklu obrazových fresek. Roku 1761 byl přestavěn dřevěný vazníkový krov a v roce 1996 byla kompletně rekonstruována sřecha i vnitřní dřevěný strop.
Tato cenná budova byla v roce 2002 prohlášena národní památkou a od roku 2015 se snaží skupina mladých lidí ze Savony zajistit potřebné prostředky na záchranu barokního interiéru kostela. V něm můžeme i dnes vidět vzácné fresky z roku 1701 (velká představuje Křest Ježíše v řece Jordán, malá Madonu z Lettery), stejně staré obrazy s Archandělem Michaelem a sv. Cosmou a Damiánem, tři barokní oltáře (jsou zasvěceny sv. Cosmovi a Damianovi, Panně Marii z Lecce a sv. Janovi), cenná dřevěná kazatelna z 18. století a náhrobky některých místních významných rodin z 16. až 18. století (před kostelem bývaly pohřbívány děti, které umřely dříve, než je stihli pokřtít). Za cennou a významnou je považována i chrámová zvonice.
Kostel Archanděla Michaela již není využíván pro bohoslužby a bývá často uzavřen (autor článku měl štěstí a interiér kostela si prohlédl v klidu a opravdu důkladně). Občas se zde však pořádají různé výstavy i další kulturní akce. A také každoroční oslavy sv. Lucie.