Dürnstein – památník bitvy u Loibenu (Denkmal für die Schlacht bei Dürnstein, Franzosendenkmal)
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
„Předutkání“ slavné bitvy tří císařů u našeho Slavkova proběhlo u dolnorakouského městečka Dürnstein. Je známo také jako bitva u Loibenu a bylo jednou ze slavných napoleonských válek. Tato bitva proběhla dne 11.11.1805 (Jára Cimrman by se jistě zlobil, že velcí císařové i vojevůdci mohli šest let posečkat, protože datum 11.11.1811 by se žáčkům ve škole učilo mnohem lépe), tedy tři týdny po bitvě u Ulmu a tři týdny před zmíněnou bitvou u Slavkova. Historické prameny přitom uvádí, že francouzské vojsko vedl Édouard Mortier, ruskou armádu Michail I. Kutuzov a vojska rakouského císařství Heinrich Schmitt (pokud si to pamatuji dobře, tak bitva byla – zjednodušene a sportovní terminologií řečeno - rozdělena na dva poločasy; v prvním porazila Francie Rakousko, ve druhém pak prohrála s Ruskem a generálporučíkovi Kutuzovovi tak hrozilo povýšení i řád Marie Terezie). Dürnsteinské „utkání“ 18 tisíců vojáků přineslo 4 tisíce mrtvých, padl i rakouský generál Schmitt, kterému byl v roce 1811 postaven pomnik v kremžském městském parku.
I historikové se tady patřičně vyřádili. Rusové vidí v této bitvě dodnes své velké vítezství, stejně jako Francouzi, kteří ho dokonce hrdě připomínají na pařížském Arc de Triomphe. Z našeho „cestovatelského“ úhlu pohledu je nutno připomenout, že na bitvě v údolí Wachau se podepsal samozřejmě i ráz tamní KRAJINY. Široká řeka, strmé svahy, kamenné terasy a již zmrzlé silnice. Zejména pro dělostřelectvo terén „k nezaplacení“. My turisté, kteří zde v současnosti projíždíme známou a oblíbenou Dunajskou cyklostezku (tedy Donauradweg), se na to již díváme pochopitelně úplně jinak.
Dnes se na místě bitvy tyčí vysoký památník, který byl postaven podle návrhu vídeňského vojenského stavitele Friedricha Schachnera. V jeho spodní části se nachází kaple a kostnice, v horní části, která má tvar patrony, vidíme reliéfy, zobrazující Mortiera, Kutuzova, Schmitta a jednotky bavorských myslivců. Bitvu připomínají také nápisy v němčině, francouzštině a ruštině. Monumentální památník, nazývané také Francouzský, byl postaven k uctění vítězství rakouských a ruských vojsk nad Napoleonem. Je tvořen polygonální věží na vysoké čtvercové základně.
Slavnostní otevření tohoto památníku proběhlo dne 27. června 1905 a bylo tedy předčasnou oslavou 100. výročí bitvy u Loibenu (Dürnsteinu).