Loading...
Slovensko – Lúčanská Malá Fatra (2): Výstup na Kľak (08/2018)
Kľak (1 352 m) je známá a fotogenická hora v nejjižnější části Lúčanské Malé Fatry poskytující nádherné výhledy na všechny světové strany. Název Kľak znamená pravděpodobně cylindr (klobouk) a tomu snad i odpovídá vizáž této hory. Další vrchol se stejným jménem - Kľak, najdete také v blízké Veľké Fatře.
Na malofatranský Kľak vede několik turistických tras ze všech směrů. Nejznámější a nejvíce využívaný je výstup po žluté značce z Fačkovského sedla, protože je nejkratší, s nejmenším převýšením (4,3 km, stoupání 552 m) a po cestě jsou pěkné výhledy. Dalším přístupem je zelená značka z obce Vrísko, 5,6 km a 748 m převýšení. Trasa vede lesem a asi 1,5 km před vrcholem míjí Kľacký vodopád. Tudy jsme nešli, podle fotografií z internetu není vodopád příliš vodnatý a kdoví, jestli by v něm v tyto horké letní dny vůbec voda byla.
Další možnou trasou je zelená značka z Čičmanského rozcestí přes Malý Kľak, trasa s největším převýšením – délka 6,3 km, převýšení 881 m. Pokud pominu červenou hřebenovku Malé Fatry, tak posledním možným výstupem na Kľak je modrá značka z obce Fačkov (6,7 km, převýšení 832 m), kromě luk v údolí za vesnicí vede pouze lesem a úsek od konce údolí na vrchol je hodně do kopce (700 m výškových na 3,8 km).
My jsme zvolili následující postup. Ráno jsme přijeli autem do Fačkova a zaparkovali u obchodu, u kterého je také zastávka autobusu. Autobusem jsme se přemístili do Fačkovského sedla. Je to kousek, jen 7 km. Z Fačkovského sedla jsme se vydali po žluté na Kľak a pak sešli po modré dolů do Fačkova k autu. Autobusy z Fačkova na sedlo jedou každý den, i o víkendu, v 9,18 hod. a v 10,15 hod. Slovenský IDOS najdete na webové adrese: https://cp.hnonline.sk/vlakbus/spojenie/
Trasa Fačkovské sedlo (800 m n.m.) – Reváň (1 204 m n.m.) – Kľak (1 352 m n.m.) – Fačkov (530 m n.m.) byla celkem 11 km, celkové stoupání 610 m, celkové klesání 872 m. Sešup z Kľaku do Fačkova je poměrně hodně z kopce, ale komu toto nevadí, je to pěkný okruh. Navíc z údolí od Fačkova je krásný a netypický pohled zpět na Kľak.
Ve Fačkovském sedle je velké bezplatné parkoviště přímo naproti sjezdovkám (Skiaréna Fačkovské sedlo). První úsek výstupu vede lesem na kopec Reváň, odkud jsou již výhledy jak na samotný Kľak, tak do krajiny na jih a západ. Na tomto úseku v podstatě nastoupáte většinu výškových metrů (400 m z 552 m). V současné době je trasa oproti minulosti mírně změněna a těsně pod sedlem nevede lesem, ale po louce.
Ze sedla je to na Kľak už jen jednoduchý pozvolný výstup. Jde tu poměrně hodně lidí, je sobota a pěkné počasí. Tato trasa je nejvíce frekventovanou na vrchol Kľaku a většina lidí se po ní pak i vrací zpět do Fačkovského sedla. Pokud možno, je pro návštěvu tohoto místa lépe zvolit všední den.
Na Kľaku je dost plno, každý se fotí u vrcholového kříže. Hora poskytuje nádherný kruhový výhled. Na východě je hřeben Veľké Fatry, na jihu vidíme kužel Vtáčniku, na jihozápadě a západě blízké Strážovské vrchy. Když jsme byli v září 2014 na Strážově, nejvyšší hoře Strážovských vrchů, viděli jsme odtud právě typickou siluetu Kľaku.
Na severu vidíme Javorníky a Beskydy, severovýchodně zbytek hřebene Lúčanské Malé Fatry s vysílači na Veľké lúce a Krížavě (tam jsme byli včera) a samozřejmě Veľký Choč, ten je vidět snad odevšad. Z Kľaku scházíme po modré značce směr Fačkov. Až do údolí za Fačkovem je to hodně z kopce, část se schází stezkou přímo kolmou na vrstevnice, pak se pěšina točí serpentinami a nakonec pokračuje po lesní cestě. Konečně jsme dole v údolí Suchého potoka a jdeme po štěrkové cestě k Fačkovu. Kousek za lesem je odpočívadlo a studánka s úžasně studenou vodou. Z otevřených luk se začne objevovat pohled zpět na Kľak. Odtud vypadá vrchol hory úplně jinak než z druhé strany, odkud se obvykle fotí.
Autem pak zajedeme ještě do blízké vesnice Rajecká Lesná. Je tady největší slovenský dřevěný vyřezávaný Betlém. Takové celé Slovensko na jednom místě s pohyblivými figurkami. Určitě dobrá atrakce pro děti. Vstup je zdarma a v prvním patře budovy si můžete koupit upomínkové předměty.