Sninský kameň - prírodná pamiatka
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
- chrání okolí vrcholu hory Sninský kameň, která je čtvrtým nejvyšším bodem masívu Vihorlatu (1006 m n. m.) a zároveň najvýraznejší dominantou okolí města Sniny. Hora se mohutně vypíná jihovýchodně od obce Zemplínske Hámre a severně nad jezerem Morské oko.
Vrchol této hory, je chráněný ako přírodní památka(5,52 ha). Chrání odhalenou tektonickou kru s pozůstatky lávových proudů. Kru tvoří vyvřeninový andezitový útvar, který je rozdělen do dvou skalních útvarů a to plošně menšího ale vyššího Malého Sninského kameňa (1005 m n. m.) a nižšího, ale plošně většího Veľkého Sninského kameňa (998 m n. m.). Plošiny které jsou budovány andezity z deskovitou odlučností a vypínají sa nad okoní bukové lesy téměř kolmými stěnami do výšky cca 15 až 20 m , přičemž obě plošiny jsou místy široké jen 5-15 m, dlouhé asi 50-80 m. Úpátí Sninského kameňa tvoří kamenité sutinové plytké půdy. Plošiny jsou odděleny malým sedélkem s turistickým rozcestníkem (červená-modrá-zelená značka). Výstup na plošiny je možný po železných žebřících. Ze západní plošiny (Veľký Sninský kameň) je překrásny výhled na sever a západ – především na město Snina a hlavní hřeben Vihorlatu. Na Veľkom Sninskom kameni stojí i jednoduchý kříž. Z východní plošiny (Malý Sninský kameň) je zase překrásný pohled na východ a jih: na malebné horské jezero – Morské oko, hraniční hřeben Popričného i Východoslovenskou nížinu viz: http://www.virtualtravel.sk/sk/panorama/kosicky-kraj/remetske-hamre/sninsky-kamen/kruhovy-vyhlad/.
Z botanického hlediska je zajímavý odlišný výskyt rostlin na chladné severní a teplé jižní straně vrcholu. Na skalnatých vrcholech se nachádzejí fragmenty teplomilných travnatých společenstev. Mezi endemity patří kostřava vihorlatská, dále sa tu tu roste kostřava ovčí, plamének alpínsky, rozchodník roční, zvonek okrouhlolistý, mléčivec alpínsky. Na skalních stěnách roste kapradinka skalní, slezník severní. Na ploše celé přírodní památky se nalezlo 43 druhů lišejníků a 148 druhů vyšších rostlin. Husté a plošně velmi rozsáhlé okolní, bukové lesy jsou domovem mnoha druhů živočichů. O všech krásách této lokality se mužete dočíst na jednotlivých panelech náučné stezky, která vede z Remetských Hámrov přes Morské oko až na vrchol a potom k Sninským rybníkům (nebo opačně).
Přístup na vrchol je možný ze dvou směrů:
– ze severu od Sninských rybníkov (260 m.n.m.) po modré tur. zn. – cca 8 km.
- z jihu je asi 8 km trasa po lesní asfaltce z Remetských Hámrov (po modré. zn) na Morské oko (618 m.n.m.) a potom asi 4 km přes sedlo Tri table (825 m n. m.) na vrchol (nebo autem až na parkoviště pod Morským okom). Nejkratší ale nejnáročnější trasa vede po zelené značce ze Zemplínskych Hámrov. Parkovat múžete těsne před kamenolomem (450 m.n.m.) na horním konci obce a odtud je neustálé stoupání, přes sedlo Tri table (825 m n. m.), až na vrchol – převýšení 550 m na úseku cca 3,2 km. Daleký výhled však stojí za námahu.