Staatz – zřícenina romantického hradu
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Zřícenina hradu Staatz se nachází na vápencovém vrchu nad stejnojmenným dvoutisícovým městysem v dolnorakouském okrese Mistelbach. Na úpatí kopce bývá každoročně ve skalním jevišti pořádán letní hudebně-divadelní festival. Románský hrad založil kolem roku 1207 rod von Staatz, který v roce 1250 vymřel. Později je Staatz babenberskou pevnost a v polovině 16. století přechází hrad do majetku baronů Breunerů von Rabenstein. V období třicetileté války je zpustošen švédskými vojsky a následně je již uváděn jako opuštěný..
Díky své poloze na izolovaném kopci, který výrazně převyšuje okolí, je hrad možno považovat za strážný a vysoce obranyschopný. Do současnosti se zachovaly rozsáhlé úseky hradeb s několika branami. Hradní jádro bylo relativně malé a dochovalo se ve výrazně horším stavu. Dominantou zříceniny je téměř deset metrů vysoký zbytek věže, na kterém je v současnosti umístěna anténa. Hrad je dobře průchodný, protože byl zbaven náletových keřů, a je i nadále průběžně udržován.
Vzhledem ke své poloze je hrad z dálky viditelný a připomíná nám částečně hrad Trosky, dominantu Českého ráje. Z hradu je výborný výhled všemi směry, ale vzhledem k značnému převýšení a mnoha schodům může být, zejména pro starší osoby, hůře dosažitelný. Na rozdíl od většiny rakouských zřícenin je Staatz celoročně volně přístupný.
Na závěr ještě několik bližších informací pro příznivce historie hradních zřícenin.
Jako většina dolnorakouských hradů je i Staatz historicky spojen ze zeměmi Koruny české. Na hradě byl například vězněn synovec českého krále Václava Oldřich Korutanský v době tažení rakouských vládců na Moravu. Český král Přemysl Otakar II. věnoval zdejší panství Otovi von Maissau, který byl ale později uvězněn a umučen na hradu Veveří u Brna. Hrad byl v roce 1439 neúspěšně dobýván husity a jeho majitel Oto IV. von Maissau poté o panství přichází z důvodu podezření ze spolupráce s husity.
Když v roce 1551 získávají Staatz Rabensteinové, nechávají chátrající hrad ihned opravit a roku 1589 zesílují jeho opevnění baštami. V roce 1624 je Christoph Breuner von Rabenstein povýšen do stavu říšských hrabat a současně se stává královským místodržícím v Dolním Rakousku. Za třicetileté války byl hrad lstí dobyt Švédy a během dvou let byl značně poničen. Poškozený hrad Staatz byl poté již zanechán svému osudu a od té doby chátrá. Dnes z něj můžeme obdivovat hlavně zbytky první brány, torzo hradní věže a část paláce se zachovaným zbytkem románského okna.
Kopec, na kterém zřícenina stojí, je součástí „hranice“, dělící oblast Weinviertel na severní a jižní část.