Poysdorf – sloup Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeitssäule)
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Poysdorf je téměř šestitisícové dolnorakouské vinařské Městečko, ležící nedaleko hranic s Českou republikou. Je to vlastně první větší souvislá zástavba (omlouvám se Drasenhofenu), na kterou narazíte, když se rozhodnete zajet si do Vídně. Vzhledem k tomu, že většina z vás má určitě za sebou různé cesty do Vídně (a je jedno, jestli za památkami, výstavami, koncerty, nákupy či vánočními trhy) nebo do Itálie, znáte ho také (tedy pokud jezdíte přes Mikulov). Alespoň za sebe mohu říci, že jsem Poysdorfem projížděl – řekněme alespoň orientační hodnotu – nesčetněkrát, a vždy jsem si říkal, že sem musím někdy zajet na „kukačku“. Povedlo se mi to ale až v loňském roce.
Sloup Nejsvětější Trojice, nacházející se na stejnojmenném náměstí, leží přímo vedle hlavního tahu Brno – Vídeň (zde zvaného Brünner Strasse) a patří k nepřehlédnutelným dominantám města. Jedná se o velmi kvalitní barokní kamenickou práci z roku 1715. Sloup stojí na čtvercovém „zakřiveném“ podstavci, který obklopuje osmiboká akantová balustráda. Podstavec má bohatou reliéfní výzdobu, zobrazující například sv. Františka Xaverského, sv. Rosalii, ukřižování Krista, sv. Rocha jako symbol naděje i obrany proti moru a erb města Poysdorf. Jsou zde také uvedeny letopočty 1715 (vznik sloupu), 1832 a 1932 (jeho rekonstrukce). V rozích základny se nacházejí postavy cherubínů a nad nimi stojí kamenné sochy světců, konkrétně Rocha, Šebestiána, Karla Boromejského a Jana Nepomuckého.
Podstavec Sloupu Nejsvětější Trojice nese Obelisk, zdobený – mimo jiné – typickými barokními andílky. Ve spodní části sloupu se nachází několik nápisů, převážně velebících Boha a Pannu Marii. Na samém vrcholu sloupu můžete vidět sousoší s postavami a symboly Nejsvětější Trojice, korunující - pod nimi se nacházející – Immaculatu, tedy Neposkvrněnou Pannu Marii, stojící na zeměkouli.