Strakonický hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Tento výlet nás zavede do Jižních Čech,do města Strakonice na zdejší hrad,který byl léta opravován. Samotný hrad pak najdeme nedaleko soutoku řek Otavy a Volyňky.Hrad je sídlem Muzea středního Pootaví a strakonického infocentra. V minulosti byli jeho majitelé Bavorové(venovali část hradu řádu Maltézských rytířu a dali tak podnět k mnohaletým sporům mezi církví a šlechtou).Bavorové byli vlivný jihočeský rod, díky jejich štědrosti v sobě strakonický hrad prolíná všechny slohy(od románského po barokní).Jedná se o velmi rozsáhlý komplex s 3 nádvořími. Dominantu hradu věž Rumpál(31 m) najdeme na II. nádvoří.Věž získala své jméno po zařízení,kterým se vězni do věže spouštěli(v jejím podzemí byla umístěna hladomorna).V současnosti je již přístupná a tak po vystoupání 96 schodů se můžete rozhlédnout nad městem z jejího Ochozu. Druhá věž, kterou na hradě najdete se jmenuje Jelenka, svůj název dostala podle hostin, které se v ní po lovech konaly. Postavena je ve slohu renesančním a v současnosti není zpřístupněna. Otevírací doba : 24.4. - 30.6. - denně kromě pondělí.
1.7. - 29.8. - denně
31.8. - 28.11. denně kromě pondělí.
vstupné:
dospělí: 40kč
děti: 20kč
Strakonický hrad je národní kulturní památkou a pýchou města Strakonic v Jihočeském kraji. Hrad stojí nad soutokem Otavy a Volyňky. Hrad tvoří rozsáhlý komplex budov z několika stavebních etap. Dominantou hradu je 31 metrů vysoká Gotická věž s břitem zvaným Rumpál s Ochozem na kamenných krakorcích a osmibokou kamennou helmou, vyčnívající z mohutné hradby nad příkopem. Ve vnitřním hradu stojí dvoupatrový palác, na který navazuje johanitská komenda s kapitulní síní, ambitem a kostelem sv. Prokopa s věží. V jižním průčelí vystupuje z boku paláce věž Jelenka s velkými arkýřovými okny. Pozoruhodný je i hradní kostel, což je románsko-gotická stavba s barokně upravenou lodí a cenným skládacím gotickým oltářem. Na východní straně, při dnešním vstupu do hradu, stojí velkopřevorská rezidence. V kapitulní síni a ambitu jsou unikátní gotické nástěnné malby. V roce 1997 zahájila v nově zrekonstruované barokní části hradu provoz Zámecká galerie, která je otevřena od dubna do prosince. Muzeum středního Pootaví vystavuje v 11 sálech své sbírky zachycující vývoj společnosti, kraje a města od pravěku do současnosti se zdůrazněním místních specifik. Velkolepou kulturní akcí na strakonickém hradě je srpnové Rumpálování, kde nechybí ani šermířská a divadelní vystoupení.
Historie
Hrad založil na počátku 13. století šlechtický rod Bavorů. Bavorové měli úzký vztah k církevnímu řádu sv. Jana Jeruzalémského neboli johanitům, kteří na hradě provozovali řádový špitál. Bavor I. jim v roce 1243 daroval nejen hradní kostel, ale i část samotného hradu, ve které si vybudovali komendu. V letech 1260 ? 1280 byl původní románský hrad přestavěn a rozšířen raně goticky. V roce 1402 získali celý hradní areál johanité a učinili z něj sídlo velkopřevora. Tito nejvyšší hodnostáři johanitského řádu, později nazývaného maltézští rytíři, zde trvale sídlili až do roku 1694 a poté přesídlili do Prahy. V letech 1515 ? 1522 johanité renesančně upravili palác a v jižní části hradu postavili věž Jelenku. Na počátku 18. století pak byla ve východní části hradu ještě vybudována nová barokní velkopřevorská rezidence. Ve 30. letech minulého století proběhly na hradě větší opravy. V současné době v jižním křídle hradu sídlí Muzeum středního Pootaví.