Střelice (u Uničova) – památky, kam se podíváš, aneb kaple, kříže, sloupy a jiné drobnosti
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Střelice jsou největší přidruženou uničovskou obcí a dnes zde žije necelá pětistovka duší. Obec měla v minulosti i svůj německý název – tedy Strzelitz – ale na rozdíl od Uničova mezi zdejšími obyvateli vždy, alespoň na procenta, vítězili Čechové. Jedná se o vesnici dějinně velmi starou - vždyť první písemná zmínka o Střelicích pochází již z roku 1131 - která byla příslušna k Uničovu již od roku 1234. Po roce 1848 se Střelice osamostatnily, aby byly k Uničovu opět připojeny až v období husákovské normalizace. V každém případě zde najdeme zemědělskou vesnici se zajímavou – díky velkému požáru z roku 1825 však částečně zapomenutou - historií i velkým množstvím drobných památek. A dokonce také s vlastním muzeem. Svou první školu si však obec postavila až roku 1882, naproti tomu zdejší čtenářsko-pěvecký spolek Bořivoj byl založen již o dvanáct let dříve. Unikátní kolekce školních pomůcek ze staré školy dnes tvoří část sbírek vesnického muzea. Ty doplňují běžné potřeby denní potřeby, secesní lustry nebo historické fotografie.
V souvislosti s místními památkami je zajímavé, že různé informační prameny – už tak dosti strohé – se v jejich počtu značně liší. Většinou se uvádí jen vesnické muzeum s mnoha zajímavými exponáty, Kaple sv. Jana Nepomuckého, mariánský sloup a dva Kamenné smírčí kříže, které mají připomínat tragické události k nimž zde v minulosti došlo. Jiné zdroje moudra se naopak rozvášňují a popisují sloupy mariánské i svatotrojiční, smírčí kříže, zmíněnou kapli, množství křížů Kamenných i litinových a dva pomníky obětem různých armád v obou světověválečných konfliktech. Proto se v závěrečné části zmíním jen o památkách, které jsem na vlastní oči viděl a fotoaparátem zdokumentoval. Většina z nich nepřekvapivě pochází z 19. století.
Kaple sv. Jana Nepomuckého je menší sakrální stavbou z roku 1825 a narazíte na ni ihned, pokud do Střelic přijíždíte od Benkova. Naproti kapli se nachází první z mariánských sloupů, řekl bych, že umělecky vydařenější. V obou případech se však jedná o lidově pojatou Immaculatu, tedy Pannu Marii Neposkvrněnou. O smírčích křížích si můžete přečíst v samostatném příspěvku, takže jen zkratkovitě. Jeden pochází z roku 1625 a je na něm reliéf střelné zbraně nebo formanské brzdy, druhý byl vztyčen zřejmě již ve století 16. a vidět na něm můžeme reliéf sekery. Naproti tomuto smírčímu kříži se nachází druhý mariánský sloup, pocházející z roku 1879. Vedle prvního smírčího kříže si pro změnu můžete prohlédnout pěkný památník padlým v I. světové válce s tradiční skulpturou lva.
Z místních křížů mě zaujaly nejvíce ty, které kombinují kamenný podstavec s litinovým křížem. Ten první má podstavec z roku 1859 a jedná se o mohutný litinový kříž s korpusem Krista. Kříž stojí v křižovatce hlavní silnice, spojující Uničov s Litovlí, a silnice na obec Renoty. Pokud se vydáte touto odbočkou po asi 300 metrech narazíte na další kříž v této kombinaci. Podstavec je v tomto případě z roku 1878 a horní část byla doplněna v rámci provizorní opravy po poškození neznámými vandaly. I tak zůstává tento kříž velmi zajímavým krajinotvorným prvkem.
Za pozornost stojí určitě také několik zajímavých střelických statků a hospodářských usedlostí. V některých případech se jedná dokonce o stavby, které můžeme bez větších rozpaků zařadit mezi stavby ve stylu pozdního baroka nebo klasicismu.