Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Odpočinkové místo
I když se to možná nezdá, tak tento článek na Turistiku skutečně patří. Vždyť první krůčky a lezecké úspěchy budoucích turistů a horolezců probíhají právě na podobných hřištích a troška toho vzdělání se také občas hodí. Navíc si návštěvníci města Šumperk, považovaného za bránu Jeseníků, zvláště jsou-li obtěžkáni větším počtem nezbedných ratolestí, potřebují také někde odpočinout a děti na veřejně přístupné hřiště odložit. To, které najdeme při 5. ZŠ na Vrchlického ulici č. 22, je sice téměř naprostou novinkou, ale své pravidelné návštěvníky si už našlo. A jen na doplnění úplného úvodu a potvrzení oprávněnosti tohoto článku: 5. ZŠ se ráda pochlubí také svou historickou etapou, kdy bohatá mimoškolní činnost žáků vrcholila v období letních prázdnin pobytem žáků na turistických základnách Hartmanka a Wolfka v nádherném přírodním prostředí nad Komňátkou a Podlesím.
Samotná budova této šumperské základní školy byla slavnostně otevřena v únoru roku 1969. Byla to tenkrát velká sláva, protože Šumperk získal novou školní budovu po více než čtyřiceti letech. Byla postavena v severní části okresního města a měla být školou moderní, dokonale vybavenou, s učebnami orientovanými na jihozápad. Škola byla projektována pro téměř jedenáct stovek žáků a její budovu doplňovala tělocvična a později také samostatná budova s jídelnou, kuchyní a školní družinou. Budovy měly být spojeny krytým koridorem, ale tato část projektu se už nikdy neuskutečnila. A i když to škola možná moderní byla, nám, kteří jsme tento ústav nikdy nenavštěvovali (myslím pouze tuto budovu, jinak školní docházka byla – k velkému překvapení našeho potomstva – i v dobách našeho dětství povinná). přišla vždy nezajímavá, nudně šedá až silně nevzhledná. Ne že by v Šumperku některá školní budova v 70. letech minulého století zářila jasnými pastelovými barvami, ale tady to prostě bylo nějaké šedivější …
V posledních letech prochází všechny šumperské školy rozsáhlou revitalizací, jejímž úkolem je zejména snížit energetickou náročnost budov a snížit tím finanční zatížení školy. Někdy se výměna oken a zateplení obvodového pláště povede lépe, někdy dojde opravdu jen k velké finanční úspoře, ale revitalizace 5. ZŠ se vysloveně vydařila. Škola je teď výrazně světlejší, ale současně i pestřejší. Prostě dětskýna očima koukatelnější. A v rámci celkové úpravy se mezi školní budovou a atletickým oválem objevilo dětské hřiště 8D, což je originální český produkt, který dětem nabídl netradiční prolézačky ve tvaru zvířat. Na Vrchlického ulici zvolili variantu Safari, ale v nabídce jsou i další možnosti, a to Oceán, Farma a Dino. A jak už je dnes dobrým zvykem, jednotlivé atrakce jsou vyrobeny z vysoce kvalitních ekologických materiálů, samozřejmě za dodržení všech evropských norem.
Ale vážně: hřiště se opravdu povedlo a spolu se školou teď zatraktivnilo tuto část města. Tento způsob využití evropských peněz mně přijde rozhodně smysluplnější, než vybudování celkem nepochopitelného a nepříliš vzhledného šumperského městského parku „U pekárny“ nebo hmyzí hotely, které se nacházejí na školním pozemku mezi 5. ZŠ a Lidickou ulicí..