Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Snad každý skutečný pivař zná vyhlášené hanušovické "ryzí pivo z hor", které se dnes prodává převážně pod označením Holba. Ale již v dávných dobách, kdy ještě o půlnoci na spořitelně svítila rudá hvězda temně, měla hanušovická desítka i dvanáctka svůj "dobrý obraz a Ostrý zvuk" a i osvícená mládež „zo šaleného východu“ ráda jezdívala na severní Moravu – v rámci letních čundrů - tento zlatavý mok ochutnávat. Ale pivovarnictví má na Šumpersku dlouholetou tradici a rozhodně není jen o Hanušovicích nebo nedalekém Třemešku. Vždyť v samotném Šumperku mělo svého času právo várečné téměř sedmdesát domů. A v roce 1558 zde navíc vzniká – zásluhou Jana mladšího ze Žerotína – vrchnostenský pivovar. Pivovar v prostorách šumperského zámku pak byl využíván až do roku 1872.
Nový šumperský pivovar se začal na předměstí stavět na přelomu let 1869 a 1870. Zásluhu na první várce z roku 1871 měl někdejší šumperský sládek Anton Wlach, který zatoužil po svém vlastním pivovaru. Ten byl zprovozněn na místě pozdější šumperské stáčírny na křižovatce dnešních ulic Revoluční a Šmeralova. Tehdy se ale jednalo o selský statek, který Wlachové získali v polovině 19. století. Pivo zde pak vařili až do roku 1905, kdy jeho výroba dosahovala celkového množství až sto tisíc hektolitrů.
V tomto roce – bohužel - Anton Wlach umírá a jeho dědicové následně sloučí šumperský pivovar s bratříčky na Třemešku a v Hanušovicích. Vzniká tak akciová společnost Nordmarhrische Brauerei und Maltszfabrik Aktiongesellschaft in M. Schönberg (Severomoravské pivovary a sladovny), která poté provozuje pivovar v Šumperku až do roku 1945. V areálu však zůstalo jen správní sídlo společnosti a sladovna se stáčírnou piva. Po II. světové válce je pivovar zkonfiskován a následně byl přeměněn ve stáčírnu piva hanušovického závodu. Ta zde zůstala zachována jen do roku 1999, kdy byla přemístěna do pivovaru v Litovli. V současné době už zde najdeme jen prodejnu a sklad.
Hanušovické pivo mám dlouhodobě velmi rád a k někdejšímu šumperskému pivovaru mám tedy relativně blízko. Mnoho zde stočených lahví jsme s kamarády vypili (i když točené je točené) a dokonce jsem si zde o prázdninách vydělával nějakou tu korunu na studentské brigádě. Radost z plnění náročných pracovních povinností mi tenkrát trošku pokazila o něco snědší spolupracovnice, která mi šikovně odebrala zlatý prstýnek, jenž jsem těsně předtím dostal od jedné slečny.
A ještě taková poznámka na závěr. Že se s vývěsním štítem Holby setkám na Slovensku nebo v Polsku, mě nijak zvláště nepřekvapilo. Ale když jsem si studený Šeráček dával u moře, pobývajíc na dovolené v italské provincii Emilia-Romagna, to už jsem za takovou samozřejmost nepovažoval. Jenom cenově jsem byl trošku někde jinde a ta běžná šumperská se přibližně ztrojnásobila ...
Ve městě Šumperk ještě dnes najdete budovu bývalého pivovaru, která dnes slouží již pouze jako sklad. Ovšem vaření piva má v tomto kraji poměrně dlouhou a plodnou tradici. Přímo ve městě Šumperku se vařilo pivo v 68 domech, které měly výsadu vaření a prodeje piva v okruhu jedné míle kolem města, tak jak bylo dáno tehdejšími zákony.
První pivovar postavil již roku 1558 Jan mladší ze Žerotína, který se pokusil oslabit vliv mocných měšťanů. Vzájemný spor došel až k soudu, kde měšťané vyhráli a Žerotínům bylo zakázáno vaření piva a jeho prodej. Hrozilo dokonce, že budou muset pivovar zbourat. Žerotín vše vyřešil prodejem zámku, se kterým získali šumperští i vrchnostenský pivovar a užívali jej až do roku 1872.
Nedaleko Šumperka v obci Třemešek stojí do dnešních dnů další budova bývalého pivovaru. V roce 2013 byla ovšem v tak bídném stavu, že hrozí její spadnutí. I zde se vařilo pivo a to díky podnikavosti advokáta Ulricha. Stavba nového pivovaru u Třemešského zámku začala už v roce 1871.
V roce 1871 se tehdejší sládek Anton Wlach rozhodl postavit svůj vlastní pivovar na předměstí města v místě dnešní stáčírny na křižovatce ulic Revoluční a Šmeralova.Stavba začala dříve na přelomu let 1869 - 1870 a první várka byla uvařena již v únoru 1871. Předchůdcem nové moderní technické stavby byl pouhý selský statek, který od počátku 19. století patřil rodině Welzlů a který v polovině století získali právě Wlachové.
Měšťané poté brzy pochopili, že prohráli a prodali dosavadní pivovar v zámku i se zahradou za 28 tisíc zlatých městu. Pivo se v novém pivovaře za pana sládka Wlacha vařilo až do roku 1905. Po smrti Antona Wlacha v roce 1905 se po dvou letech v roce 1907 rozhodli dědicové sloučit šumperský pivovar s pivovary na Třemešku a v Hanušovicích v akciovou společnost pod značkou Nordmarhrische Brauerei und Maltszfabrik Aktiongesellschaft (Severomoravské pivovary a sladovny). Šumperký pivovar byl v provozu až do roku 1945, kdy došlo k jeho konfiskaci. Pivovar na Třemešku byl zrušen úplně a šumperský pivovar následně proměněn ve stáčírnu piva hanušovického závodu.
Vlastní pivovar byl v Šumperku v provozu pouze do roku 1907, kdy v budově zůstalo jen správní sídlo společnosti a z provozu jen sladovna a stáčírna piva. I ta však zůstala zachována jen do roku 1999, kdy byla přenesena do Pivovaru Litovel. Nyní slouží budova jako sklad.