Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Mezi nejzajímavější památky, se kterými se v severomoravském Šumperku, označovaném za bránu Jeseníků, můžeme setkat, patří městské domy a vily, pocházející převážně z přelomu 19. a 20. století. Jeden z takových objektů najdeme na zdejší Hlavní třídě (č. 6). Bývalý Eisensteinův dům patří v „šumperském menu“ mezi ty starší objekty, protože byl postaven v letech 1882 až 1883. Stavitelem tohoto historizujícího domu, navrženého architektem Karlem Seidlem, byl věhlasný šumperský stavitel Josef Bayer.
Dům stojí na místě někdejšího hospodářského dvora a jeho historie je spojena – stejně jako mnohých dalších podobných šumperských objektů – se zdejší podnikatelskou rodinou Oberleithnerů. Když totiž rytíř Adalbert von Eisenstein, majitel bohdíkovského lomu a vápenky, místo pro stavbu svého „paláce“ kupoval, stával se pouze jeho spolumajitelem. Vlastnil ho totiž s manželkou Marii, rozenou Oberleithnerovou. Šumperské podnikatelské prostředí bylo v té době zřejmě příbuzensky provázáno jako egyptští faraoni nebo císařové Říše římské, protože jejich dceru Emmy pojal za manželku právě Karl Seidl, pocházející z rodu šumperských textilních podnikatelů, který následně svému tchánovi vyprojektoval jeho nové obydlí.
Eisensteinův dům je víceméně klasickým neorenesančním palácem, jehož průčelí dominuje vystupující středový rizalit s trojdílným oknem v tzv. palladiánském stylu. Výrazná je rovněž atika a sochařská výzdoba ve štítu. Naopak zadní trakt je víceméně naprosto nezajímavý a najdeme zde pouze dvě moderní lodžie.
Bývalý Eisensteinův palác je oprávněně součástí (zastavení č. 12) oblíbené šumperské prohlídkové trasy, nazvané Po stopách Malé Vídně. Je proto svým způsobem nepochopitelné, že mezi naše kulturní památky doposud ještě stále zařazen nebyl. Snad ještě více nepochopitelný je však fakt, že obrázku na informační tabulce, kterou na dům instalovalo město Šumperk, dominuje zcela jiný objekt, a to vedlejší Stafanyho dům.