Šumperk – kašna „U sovy“ (Sady 1. máje)
Zřejmě nejoblíbenější šumperskou fontánou i zdejším významným orientačním a setkávacím bodem je tzv. kašna "U sovy", která se nachází před muzejním komplexem v Sadech 1. máje. Paradoxem je ovšem fakt, že centrální pískovcová socha na hranolovém podstavci, kterou vytvořil v roce 1959 šumperský sochař Rudolf Chorý a později se stala symbolem parku a do jisté míry i města, vůbec nepředstavuje sovu, ale výra velkého třímajícího ve spárech ulovenou kachnu (dobře, uznávám, že bubo bubo patří mezi sovy, ale i tak je to jistá nepřesnost).
Tento výr však není původní sochou, která se v centru kruhového bazénu objevila. Kašna totiž vznikla již před I. světovou válkou (na přelomu 19. a minulého století) a tehdy se v jejím středu tyčila umělá skalka s litinovou plastikou Chlapec s labutí od německého sochaře Erdmanna Theodora Kalideho (původní plastika vznikla v roce 1836, v Šumperku se nacházel pozdější odlitek z královské slévárny v polských Gliwicích). Chlapec s labutí zde zůstal až do konce II. světové války, aby jej v roce 1955 vystřídala plastika draka ze zahrady domu průmyslníka Gustava Oberleithnera. Draka po roce, bohužel, v Šumperku náhodně objevil zaměstnanec Náprstkova muzea v Praze a následně se zjistilo, že se jedná o velmi cenné dílo japonského sochaře Suzukiho Masajošiho (dnes se – po intermezzu na zámku v Liběchově – nachází v depozitáři Národního muzea, což znamená, že už ho zřejmě nikdo nikdy neuvidí, stejně jako statisíce podobě „postižených“ úžasných uměleckých děl po celé Evropě).
Tato kašna s velkou kruhovou nádrží se postupně stala nejen symbolem parku a oblíbeným místem setkávání, ale také prostorou, kde se "vždy" konaly nejrůznější zdejší akce od májových oslav, přes slavnosti města a vánoční sborové zpěvy až po vystoupení folklorních souborů z celého světa v rámci Roztančené ulice. A v posledních letech se dočkala také půvabné světelné výzdoby v době adventní.
Kašna s výrem je umístěna v severozápadním "cípu" sadů 1. máje, tedy mezi objektem šumperského muzea (Pavlínin dvůr), zdejší Hlavní třídou a Fialovou ulicí (ta Hlavní třídu spojuje s autobusovým a v podstatě i vlakovým nádražím).