Šumperk – smírčí kříž
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Možná si teď někdo řekne, že se autor tohoto článku už z těch smírčích křížů musel pravděpodobně zbláznit. Žádná památka tohoto typu přece v Šumperku nikdy nebyla a není, už jen proto, že není nikde popsána. Všechno však musí být někdy poprvé, a proto má návštěvník stránek Turistika.cz možnost vzácnou a doposud nezaznamenanou. Smírčí kříž se totiž v Šumperku už několik týdnů skutečně nachází, a to jako součást stálé expozice šumperského Vlastivědného muzea. Protože se ale jedná o kříž, který toho má po okrese Šumperk procestováno dost a dost, začněme někde jinde a putujme chvíli společně s ním.
Tento smírčí kříž stával kdysi v polích u obce Klopina, nacházející se v těsné blízkosti městečka Úsov. Odsud byl kříž poprvé přemístěn do Šumperka, kde si však dlouho nepobyl a stěhoval se do nedalekých Velkých Losin. Na zdejším zámku – přesněji na jeho renesančních arkádách – odpočíval pěkných pár let. I proto je tento kříž všeobecně znám jako kříž velkolosinský. No a v roce 2014 byl kříž znovu přemístěn, tentokrát do expozice VM v Šumperku. Sluší mu to tady, jenom je škoda, že po několika drobných krádežích začal v šumperském muzeu nedávno platit zákaz fotografování (přitom se tady mohlo běžně fotit i v dobách, kdy to jinde bylo nemyslitelné), a tak i autor tohoto článku, přes svá jistá muzejní privilegia, měl s pořízením fotodokumentace k článku problémy. Snad to bude při příští návštěvě muzea lepší.
Jedná se o smírčí kříž sice zvětralý a poškozený, ale určitě zajímavý, už jen proto, že je - do jisté míry - dosti atypický. Již materiálově, protože tento kříž je zhotoven z krupníku, tedy z mastkové břidlice s křemenem. Svým tvarem navíc působí jako kříž „nástěnný“ – je totiž vysoký a hodně slabý. Informace o jeho rozměrech se v různých pramenech celkem výrazně liší. Bývají udávány hodnoty 128 centimetrů (výška), 67 cm (šířka) a 15 cm (tloušťka) nebo 140 cm (V), 80 cm (Š) a 10 cm (T). Minimálně u výšky a tloušťky se autor článku přiklání ke druhé variantě.