Loading...
Socha sv. Jana je jedinou ze čtveřice šumperských soch evangelistů, kterou nenajdeme pod zdejším farním kostelem. Stojí totiž na Husitské ulici a je proto označována jako východní. Jinak o ní ale platí vše, co o sochách sv. Marka, Matouše a Lukáše. Pochází tedy z roku 1768, vytvořil ji olomoucký sochař Jan Michael Scherhauf a od roku 1958 je památkově chráněna. Socha sv. Jana Evangelisty je také všeobecně označována za velmi hodnotnou – tentokrát však již spíše rokokovou – plastiku, která navíc pochází od významného sochaře.
Socha, zhotovená z nadace manželů Bittnerových, byla restaurována v letech 1970 (předtím byla poškozena nákladním autem), 1984 a 1999. Bohužel i dnes však má světcův atribut, tj. orel, uraženou část křídla a na plastice začaly praskat a odpadávat tmely. Plastiku, která byla vytvořena z maletínského pískovce a přibližně v životní velikosti, najdeme před ohradní zdí zahrady Oberleithnerovy vily. Je celkově vysoká přibližně 2,7 metru a její postament je tvořen hranolovým soklem, dříkem s volutami a profilovanou římsou.
Socha sv. Jana Evangelisty je oděna do řaseného rozevlátého roucha a doplňují ji světcovy tradiční atributy, tedy kniha, kterou svírá levou rukou, a orel vedle pokrčené pravé nohy. Na přední straně dříku podstavce můžeme v rokokovém zrcadle vidět citát z Janova evangelia v němčině.
Dnes se socha nachází jen o několik metrů stranou od svého původního stanoviště. Ještě na počátku 20. století totiž stála na místě rohové vily Marie von Oberleithnerové. Nedaleko odsud pak bylo odhaleno pohřebiště obětí morové epidemie.
Při rekonstrukci sochy v roce 1970 musela být sv. Janovi navrácena ulomená hlava i ruka s knihou.