Šumperk – sousoší Nejsvětější Trojice
Toto zajímavé a jistě velmi kvalitní barokní sochařské dílo najdeme v šumperských Jiráskových sadech při Kozinově ulici a jedná se o památku tak trošku utajenou. Například na oficiálních šumperských internetových stránkách se o této kulturní památce s pohnutým osudem dozvíme jen to, že se jedná o barokní sousoší pocházející z roku 1704. A přiznejme si rovnou, že to není mnoho, zvláště když podle nápisu s chronogramy, které se nacházejí na dříku postamentu, je zřejmé, že sousoší vzniklo až roku 1756.
Zkusme si tedy v následujících řádcích tuto základní informaci rozšířit.
Jedná se o samostatně stojící sousoší, které bylo zhotoveno – v této lokalitě tradičně - z maletínského pískovce a které je celkově přibližně 3,5 metru vysoké. Podle odborných pramenů zde před sebou máme masivní postament s nízkým profilovaným soklem, konkávně tvarovaným dříkem a zaoblenou římsou, která je ze všech stran zdobená velkými mušlemi. Nad ní se tyčí čtyřboký, vzhůru se zužující, pilíř, který je v horní polovině rozšířený volutami a zdobený reliéfy světců (vpředu se nachází Immaculata (tedy Panna Marie Neposkvrněného početí), nalevo sv. Jan Nepomucký, napravo sv. Šebestián a vzadu sv. Josef). Na ploché hlavici pilíře je pak osazeno samotné sousoší Nejsvětější Trojice. I v Šumperku můžeme toto sousoší vidět v tradičním ikonografickém provedení, tedy s Bohem Otcem sedícím na oblacích (s nezbytnou trojúhelníkovou svatozáří) a držícím mezi koleny kříž s tělem umučeného Krista. U jeho nohou se nachází holubice s roztaženými křídly, tedy zpodobnění Ducha svatého. Tvář Boha Otce je zdobena dlouhým plnovousem, na hlavě má papežskou tiáru.
Renovace se tato památka, postavená na ochranu Šumperka proti morové epidemii, dočkala v letech 1789, 1886 a 1930. Někdy okolo roku 1966 se ze sousoší ztratily postavičky andělů, poté i hlava Boha Otce (v roce 1971 vznikla podle fotografie její přesná kopie) … a pak již přišel závěr roku 2002, kdy bylo sousoší při silné vichřici zasaženo padajícím stromem, sraženo k zemi a částečně rozdrceno. Ani ochrana sv. Barbory, která je patronkou vedle stojící kaple, tehdy nepomohla …
Svatotrojiční sousoší se původně nacházelo u hromadného hrobu obětí morové epidemie z let 1714 až 1715, tedy před budovou dnešní hlavní šumperské pošty. Někdy mezi lety 1886 a 1902 se sousoší přestěhovalo do prostoru křižovatky dnešních ulic Okružní a Žerotínova. A odsud bylo v roce 1971 přemístěno na svou současnou adresu …
Stavebníky sousoší byli manželé Johann Kaspar a Marie Terezie Langerovi.