Loading...
Pokud se vydáte do centra města od svitavského vlakového nádraží po modré značce, cestou nejprve minete dvě zajímavé sakrální památky (kapli sv.Jiří a kostel sv.Jiljí), ale můžu vám zaručit, že už ta první „světská“ vám je z mozku naprosto vymaže. Jen pár desítek metrů od náměstí Míru se totiž nad okrajem rušné komunikace Máchova alej vypíná načinčané červenobílé stavení s honosným průčelím a věží, které na první pohled vypadá jako zámeček.
Ale kdeže – tohle nádherně zrekonstruované stavení feudálním sídlem nikdy nebylo. Nechal je v devatenáctém století vystavět místní velice štědrý lidumil Oswald Ottendorfer, který se mimo jiné zasloužil i o vznik městské nemocnice a sirotčince.
Dům, který dnes nese jeho jméno, vznikl v tzv. americkém stylu podle návrhu rakouského architekta Germano Wanderleye, žijícího v New Yorku. Stavět se začalo v roce 1891 a už o rok později byl reprezentační městský dům slavnostně otevřen veřejnosti. Té zde byla k dispozici čítárna a největší německá knihova na celé Moravě, která čítala přes 22 000 svazků.
Po druhé světové válce byla bohužel knihovna z velké části rozkradena a v majetku městského muzea a galerie zůstalo jen asi pět a půl tisíce titulů. Knihovna byla přebudována na koncertní sál a do interiérů domu bylo umístěno unikátní Muzeum esperanta.
Jak jsme si ale při naší návštěvě města všimli, návštěvníci se do něj příliš nehrnou...