Tajuplná osada Drakov
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Osada Drakov, nacházející se při cestě mezi Vrbnem pod Pradědem a Rejvízem, a její celnice je dnes již místem neexistujícím a tedy spíše mýtickým. Nebo alespoň ještě donedávna byla. Ve 21. století se totiž dočkala obnovy v podobě historické repliky, která je dnes nedílnou součástí – a jedním ze zastavení - Naučné stezky Údolím lapků z Drakova. Původně se jednalo zřejmě o celní stanici na Drakově, jejíž vznik můžeme pravděpodobně datovat II. polovinou 13. století. Celnice stála při hranici mezi Moravou a Slezskem – resp. na obchodní stezce spojující Olomouc s polskou Wroclaví - a její existence patrně neměla dlouhého trvání. Drakov totiž brzy zanikl, asi v důsledku velkého požáru. Koneckonců v celé této lokalitě byl prý nalezen jen jeden keramický střep, který by bylo možno zařadit někam na přelom 14. a 15. století.
Samotný původ názvu osady můžeme hledat u nedalekého hrádku Drakova neboli Drachenburgu. I když ten hrádek je lehce zpochybnitelný, protože německé slovo drachen označuje přísného strážce téměř dračích vlastností. Dá se tedy oprávněně předpokládat, že se česká podoba tohoto výrazu – tedy Drakov - vztahuje k ozbrojenému a velmi přísnému strážci a výběrčímu. Takže se asi opravdu jednalo spíše o celní stanici než o malý strážní hrad.
Tato stanice stávala na úzké protáhlé skalnaté desce podkovovitého tvaru, které vybíhalo do údolí říčky Černé Opavy a nebylo tedy možné se mu nikterak vyhnout. Drakov tehdy zřejmě tvořila nevelká strážní obytná věž s přilehlým stavením a volným prostranstvím pro kupecké karavany, vojenské oddíly, koně i vozy.