Loading...
Farní kostel sv. Martina ve více než čtyřtisícové, západoslovenské obci Teplička nad Váhom je sakrální památkou zajímavou, cennou … a přesto téměř neznámou a veškerými informačními prameny naprosto opomíjenou. Přitom se jedná o slovenskou národní kulturní památku, navíc už asi navždy spojovanou se zničením mumie „svaté“ šlechtičny Žofie Bosniakové (1609 - 1644).
Farní kostel sv. Martina je opevněnou stavbou nacházející se na „travnatém plácku“ sevřeném ulicemi Kostolná a dr. Karola Kmeťku, kde také sídlí zdejší farnost.
Pro mnohé bude asi překvapením, že historie tohoto svatostánku se začala psát již v roce 1300. O pět let později již zde stál gotický kostelík na jehož základech nechal rod barona Dersffyho v letech 1583 až 1589 postavit kostel nový. Jeho podoba se prý vrátila v čase zpět, protože nový kostel byl dokončen víceméně ve stylu pozdně románském.
Dalším překvapením bude zřejmě fakt, že současný kostel je v podstatě „novostavbou“, pocházející z I. třetiny 20. století. Neplatí to ale až tak docela a navíc tehdy přestavbu vedl významný slovenský architekt srbského původu Milan Michal Harminc. Ten ale dostal za úkol ze stávajícího kostela zachovat minimálně chrámovou věž, Loretánskou kapli z let 1728 až 1729, sanktuárium a ohradní zeď z roku 1773.
Přestavba kostela pak proběhla v letech 1926 až 1928 a „nový“ kostel následně vysvětil tehdejší nitranský biskup – a předchozí zdejší farář – Karol Kmeťko. A lokální patrioty jistě potěší, že chrámové varhany postavila známá krnovská firma Rieger.
A pokud někoho někdy zaujala postava Žofie Bosniakové, druhé manželky palatina Uherského království Františka Vesselényiho z Hadadu (pro místní spíše ze Strečna), dovolím si mu doporučit ještě jeden článek na Turistice: https://www.turistika.cz/…ail
Závěrečné PS: Tento článek vznikl díky tomu, že jsem zalistoval v albech fotografií z „dávných“ cest a řekl si, že tato památka rozhodně stojí za připomenutí. Proto je také fotogalerie tvořena pouze skeny fotografií (13 x 9 cm) pocházejících ze srpna roku 2008.