Tower Bridge v Londýně - nejznámější zvedací most v Británii
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Most
Tower Bridge se nachází přes řeku Temži v centru Londýna...
Tower Bridge je zvedací most, který se klene přes řeku Temži. Vedle něj stojí Tower, podle níž se jmenuje. Během Letních olympijských her v roce 2012 dostal most ozdobu v podobě připevněných olympijských kruhů, symbolu olympijských her. Během následující paralympiády pak byly kruhy vyměněny za tři barevné srpky, což je symbol paralympijských her.
Most byl otevřen roku 1894. Ceremoniál zahájil princ z Walesu, budoucí král Edward VII. s jeho ženou. Jedná se o silniční a pěší most. Má délku 244 m a výšku 65 m. Volnou výšku má 9 m a při otevření 43 m.
Ve druhé polovině 19. století se ve východní části Londýna začala rozpínat průmyslová zóna. S touto souvislostí bylo nutné postavit most přes řeku, který nebude neznemožňovat lodní Dopravu. Roku 1870 byla ustavena Komise pro zvláštní most nebo tunel a ta vyhlásila veřejnou soutěž na konstrukci nového mostu. Vítězný návrh zaslal městský architekt Horace Jones a byl vyhlášen až roku 1884. Stavba začala roku 1886 a trvala 8 let. Na stavbě se podílelo 432 dělníků a 5 hlavních dodavatelů. Na podporu stability mostu byly na říční dno položeny dva masivní pilíře a každý obsahoval více než 70 000 tun betonu. Kostra věží a mostu byla vybudována z více než 11 000 tun oceli a jako obložení mostu na ochranu ocelové kostry i pro vylepšení vzhledu byla použita cornwallská žula s portlandským vápencem. V roce 1887 zemřel Jones a na jeho místo nastoupil inženýr sir John Wolfe - Barry. Ten nahradil středověký styl fasády na viktoriánskou gotiku.
Most je vybaven dvěma výškovými lávkami, které spojují obě věže mostu. Roku 1910 byly uzavřeny. Nyní jsou znovu otevřeny jako součást historické prohlídky mostu, která zahrnuje i výstavní expozice v obou věžích. Mimo to si můžete objednat speciální prohlídku V zákulisí, při níž se můžete podívat do současného řídícího centra, které nahradilo původní parní stroje. Mostní rámy se zvedají přibližně 500 x do roka.