trasa Žulová - Boží hora - Borový vrch - lomy okolo
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Jeli jsme okolo Žulové a koukaje ven z auta jsem si všiml jakéhosi klamu , v zákrytu hradní věže je věž kostela . Jenže ty věže se jaksi od sebe nevzdálily . Co to je? Tak nějak začal divný den v divném městě. Z našich úst vzešlo : famozní .
Zaparkovali jsme na pěkném náměstí . Pokud se chcete s někým vsadit, že někde vyfotíte náměstí se sochou , kostel a hrad najednou, máte zde možnost.
Vydali jsme se ke kostelu- hradu . Přístup je po mostě , který tu stával jako hradní /bylo jich tu několik/ a i hradní valy jsou patrné. Udává se jako loupežnický hrad Wüstehube –Vriedeberk - Friedeberg , ale dle dostupných zpráv to byla jen kratičká epizoda , kterou ukončil vratislavský biskup odkupem hradu a církevní klatbou.
Kostel byl z hradu přestavěn až r.1805 – 1810 . Na východním boku kostela jsou umístěny náhrobní desky /18 ks. - nejstarší až z r.1582/. Jako stavaře mně překvapila mohutnost a kvalita staré věže / hrad z 11.stol/ , opravdu kompaktní hmota věže jež nebyla ani narušena vybouráním velkého vchodu do kostela přes věž a navíc nástavba nové kostelní věže včetně zvonů .
Musím se zde zmínit o velmi dobré energii místa , jež byla umocněna zajímavým obrazem u vstupu do kostela .Tu jsme pocítili všichni.
Jaký to však rozdíl s energií jež nás provázela na cestě k poutnímu kostelu na Boží hoře. Bylo to jen pár set metrů ale nohy nám těžkly jak olovo a ani nám nebylo dobře. Došli jsme ke kostelíku , který byl zavřený . Všude se psalo o krásném výhledu, ale ten se nekonal pro vzrostlé stromy. Dle mého zde bylo staré germánské obětiště na blízkých skalách / píše se o slovanském osídlení – ale okolí bylo germánské /. Dříve zde prý stávala i chata s vlastním dalekohledem pro turisty – ale jaksi nic nikde ……
Vydali jsme se ještě na Borový vrch , trochu si odpočinout od magické energie a pak hurá se vykoupat do lomu Vaněk .
Doporučuji ještě lom Vycpálek , Na rampě ,Račí lom ,lom Grantz a Nietzsche. A samozřejmě lom U buzerantů – no tam jsme nebyli - nejsme přeci b….
Zajímavost 1.– město dostalo název Žulová / starý název Frýdberg – Friedeberk / až v r. 1948 ! A asi nebylo samo podle názvů těžebních materiálů je tu jich okolo dost dalších / Vápenná, Uhelná , Písečná ….
2 . na mostě ke kostelu roste švestka /poblíž keška/ , chutné plody – ale všichni jsme se shodli ,že jde o frňákovník , celý den jsme si všichni po zbytek dne mnuli nosy a zdálo se nám, že se jaksi zvětšili…..