Třeboň – Josef Šusta (pomník)
Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard, Jakub Krčín – a Josef Šusta. Ta jména spolu souvisí místem působení, trošku méně jejich činností. Ty první tři máme v povědomí jako stavitele rybníků, případně vodohospodáře. Nicméně ti zmínění žili v období renesance a jak to bylo i v té době obvyklé, museli rozumět i vedlejším oborům.
Josef Šusta (1835–1914) to měl trošku jednodušší, v době jeho života už byly rybníky hotové (ovšem vždy bylo nutné je udržovat).
Josefa Šustu totiž můžeme považovat za zakladatele moderního českého rybníkářství. Vzděláním byl zemědělec, agronom a nakonec i částečně zoolog. Vypracoval se až na ředitele panství Třeboň ve službách Jana Adolfa II. ze Schwarzenbergu. Díky praxi v chovu ryb se vypracoval na předního evropského odborníka (i světového). Značnou energii pohltilo jeho studium kapra, kdy zjistil, že tato ryba není pouhým býložravcem, ale vlastně všežravcem (žere i drobné živočich ve vodě). Upravil tak i podávání krmiva do rybníků. K jeho úspěchům můžeme přidat i chov candátů nebo marén (síh severní).
Josef Šusta měl přeci jen podíl i v tom rybníkářství. Podle jeho poznatků byly obnoveny a z části i nově vybudované rybníky Nadějské soustavy (severně od obce Klec na pravém břehu Lužnice).
Není divu, že u Třeboně objevíme i pomník tohoto zakladatele moderního rybníkářství (a „otce“ Třeboňského kapra). Místo je na poměrně čestném místě u Novohradské hráze rybníka Svět, jižně od městského jádra Třeboně (od Novohradské brány). Opodál je samozřejmě i pomník slavného předchůdce, Jakuba Krčína.
Pomník z roku 1928 je tvořen dvěma mohutnými na hrubo opracovanými balvany. Základ je položen na plocho, na něj navazuje vztyčený balvan s medailonem Josefa Šusty a pamětní deskou. Na desce je nápis: "PAMÁTCE / JOSEFA ŠUSTY / NESTORA RYBÁŘSTVÍ / 1835 – 1914". Pod nápisem je ještě reliéf kapra se stylizovaným rybníkem. Pomník byl odhalen v roce 1928 a vznikl podle návrhu V. Suchomela.