Třeboňsko a Třeboň (Schwarzenberská hrobka)
Třeboňsko... prapůvodně oblast močálů, kterou člověk mnohá staletí upravoval.
Krajina s mnoha rybníky a lesy je absolutní rovinou. Kdo nemá rád kopce, je pro něj Třeboňsko jako stvořené na kolo.
TŘEBOŇ, nacházející se u rybníka Svět, je městem rybníkářství, kultury, pivovarnictví, historie a významným střediskem lázeňství.
V rámci dovolené v nedaleké České Kanadě jsme si do Třeboně zajeli na jednodenní výlet.
Ještě, než jsme vyrazili na nenáročnou cykloprojížďku, navštívili jsme historické centrum Třeboně. Ze všech stran je obklopené branami. Prohlédli jsme si Masarykovo náměstí, lemované měšťanskými domy s podloubími a renesančními a barokními štíty. Jedním z nejstarších dokladů renesančního slohu ve městě je hotel "Bílý koníček". Uprostřed náměstí stojí mariánský sloup a kašna.
Z ochozu 31 m vysoké čtyřetážové věže staré radnice jsme měli pěkný výhled na celé náměstí, kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí , jež je součástí komplexu budov někdejšího augustiniánského kláštera, i do dalekého okolí.
V centru Třeboně se nachází také zámek. Jedna z největších staveb v ČR je dílem renesančních stavitelů, kteří na místě gotického hradu postavili sídlo Rožmberků. V roce 1611 zde poslední Rožmberk - Petr Vok z Rožmberka - zemřel (viz Český Krumlov)
Schwarzenbergové později v úpravách a dostavbách pokračovali. Zámek obklopuje pěkný park, po němž se promenádují pyšní pávi.
Nejvíce nás zaujala Schwarzenberská hrobka z konce 19. stol. Pohřebiště několika příslušníku rodu Schwarzenberků stojí v anglickém parku na jihovýchodní straně rybníka Svět, kousek dál od centra. Ke hrobce jsme již ujížděli z města na kole. Protože se samotná hrobka nachází pod úrovní rybníka, je chráněna vzduchovým kanálem, který brání prosakování vody. Iniciátorkou stavby dvoupodlažní budovy ve tvaru šestiúhelníku, s dvouramenným schodištěm, byla Eleonora, manželka Jana Adolfa II. Schwarzenberka. Hrobka byla vystavěna proto, že přestalo vyhovovat z hygienických důvodů pohřebiště ve hřbitovním kostele sv. Jiljí. Uloženo je zde 26 rakví. Kaple je v letních měsících často využívána k pořádání koncertů a různých kulturních akcí.
Počátky tohoto pěkného města sahají do 12. stol. Panovníci se tu střídali. Historii neznám. Určitě je však důležité zmínit Petra Voka a Viléma Voka, Rožmberky (kteří měli zásluhu na vývoji místního rybníkářství a pivovarnictví). Dále nelze opomenout Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, významného stavitele jihočeských rybníků. Pivovar , jehož obchodní název je Regent, je inspirován také postavou Jakuba Krčína. Tento muž byl nejdříve rožmberským úředníkem a pak regentem velkého majetku pana Viléma z Rožmberka.
Dalším významným rodem, který zde žil, byli Schwarzenbergové.
Třeboň je centrem rybníkářství, rozprostírá se tu veliké množství rybníků, z nichž nejznámějších jsou Svět, Opatovický rybník a SV od města rybník Rožmberk. Na Třeboňsku se nachází líhně a sádky, chovají se tu hlavně kapři, pak také štiky, amuři, či sumci.
Po návštěvě Schwarzenberské hrobky jsme se ujížděli kochat krásami kraje.
Cyklotrasy tu byly dobře značeny. Daly se vybrat různé okruhy. Nám se osvědčila „namíchaná“ trasa (zde vyznačena) se startem u již zmíněné hrobky, pak kolem rybníka Rožmberk a zpět do historického centra Třeboně.
Připadalo nám, že po cestě míjíme více vodních ploch, než souše. Zahlédli jsme mnoho druhů vodního ptactva.
Rašelinová půda měla až nepřirozený rezivě hnědý nádech.
Velkými nepříteli nám byli komáři. Vylíhlo se jich to léto mnoho. Nutili nás šlapat a šlapat. Přibrzdit např. za vískou Stříbřec u Pomníku pěvkyně Emy Destinnové bylo sebevražedné . K pomníčku jsme se dostali po značené cestě od Stříbřeckého mostu přes Novou řeku (spojnici Lužnice a Nežárky).
Až na otravné komáry byla tato chráněná krajinná oblast velmi pěkná.
Výlety v okolí
Jindřichohradecká úzkokolejka a Kunžak - Česká Kanada
vložené odkazy
mapy.cz