Loading...
I když je budova Zámecké lékárny, která byla postavena v letech 1605 až 1608, spojována převážně s obdobím renesance, jedná se současně o jednu z nejžhavějších novinek jihočeské Třeboně. Tato atrakce totiž byla na hranici Masarykova náměstí a Březanovy ulice (č. 118) veřejnosti znovu zpřístupněna teprve před pár měsíci, konkrétně 6. června 2022. A pro mnohé bude jistě překvapením, že zrovna Zámecká lékárna nabízí dva prohlídkové okruhy, různé krátkodobé výstavy, tvůrčí dílny nebo koncerty. A k tomu např. zákusky a kávičku.
Hlavním cílem Zámecké lékárny prý ale zůstává připomínat renesančního velmože Petra Voka z Rožmberka, který byl prvním majitelem tohoto domu. Při svém příchodu do Třeboně v roce 1602 zde totiž zakoupil dva (nebo snad dokonce tři) měšťanské domy a nechal je přestavět jako „sídlo“ svých sbírek (obrazy, astrologické i astronomické předměty, kunstkomora apod.) a rožmberskou knihovnu s více než 1.600 svazky.
Později byl objekt využíván např. jako lékárna nebo ubytovací prostory a jeho rekonstrukce do současné podoby byla zahájena v roce 2019. Práce přišly na přibližně 140 milionů korun (100 mil. šlo z dotace EU). Stávající provozovatel chce představit nejen život Petra Voka na přelomu 16. a 17. století, ale i to, jak by tento šlechtic mohl žít dnes. Expozice Zámecké lékárny pak přibližuje Vokovy záliby, myšlenky nebo jeho mecenášství a jistě nepřekvapí, že hodně stojí také na workshopech pro děti. Na ty se zde myslí především.
Prohlídkové okruhy také představí zábavnou formou historii domu. Ten první se jmenuje „Petr Vok v Třeboni“ (prohlídka využívá klasického průvodce i moderní technologie), ten druhý „Zámecká lékárna“ (tady si můžete zahrát na lékárníka). K tomu si přidejte mj. výstavy v podkroví (např. o Leonardovi da Vinci), gastronomické akce nebo hrané prohlídky s Petrem Vokem či s hofmistryní.
Otevírací doba se zde lehce mění podle ročního období. V hlavní turistické sezoně (od května do srpna) je otevřeno od 9,00 do 19,00 hod., ostatní měsíce od 10,00 do 18,00 hod. (v období leden až březen se ale otevírá jen od čtvrtka do neděle).
Dům je národní kulturní památkou, a to jako součást zámeckého areálu (původně byl veden jako samostatná kulturní památka Rožmberská knihovna). Jeho historie se píše od roku 1605 a je spojena nejen s Petrem Vokem, ale také s archivářem a knihovníkem Václavem Březanem, který bydlel v přízemí objektu.
Další rozšiřující údaje jsou zaměřeny zejména na historii a podobu domu:
Se stavbou Vokova paláce se v Třeboni začalo roku 1605 a první knihy se sem stěhovaly jen o dva roky později. Paradoxem je, že stavitel zemřel již v roce 1611 a podle jeho závěti se měly knihy převést do bratrské školy v Soběslavi, kterou Petr Vok založil. Nestalo se tak, knihy byly převezeny do Prahy, kde je vzápětí ukořistila švédská vojska.
Dům byl poté využíván jako ubytování pro zámecké návštěvy a následně také jako klasické byty nebo kanceláře. V přízemí domu později bydlel lékárník, v patře od roku 1727 lékař. Lékárna se sem nastěhovala v 19. století a fungovala zde ještě nedávno. Vchod měla nejprve „slavným“ červeným portálem z Březanovy ulice, který je tak trošku symbolem celého domu (dnes je zde jeho kopie), a poté vchodem z Lipovky.
Pro milovníky historických památek bude jistě nemilé sdělení, že dům byl silně poškozen nevhodnými zásahy i nezájmem dřívějších majitelů, takže se zde nedochovalo v podstatě nic původního (renesanci připomíná jen galerie a prostor kavárny), a to včetně mobiliáře (a pokud se něco dochovalo, tak to pochází až z 19. století). Při rekonstrukci tak došlo jen k obnovení fragmentů maleb.
Jistým zklámáním může být také fakt, že zde vlastně nenajdete ani tu klasickou historickou lékárnu. Název domu totiž vychází z toho, že obyvatelé Třeboně tento objekt znají dlouhodobě jako Lékárnu. Potěší naopak nádvoří domu, kde zůstala zachována atmosféra renesančního paláce. Tady se můžete těšit na příjemné posezení pod platany, olivovníky a růžemi.
V přízemí domu je umístěna prodejna suvenýrů, která zároveň slouží jako malá prodejní galerie obrazů. V současné době zde probíhá výstava „Jsem kráva!“ malířky Petry Urbanové, která prý obdivuje jejich velké hluboké oči, hebkou srst a měkký čumák, takže maluje olejem jejich Autoportréty. Po dobu konání výstavy si můžete koupit mj. originální „kraví“ magnetky nebo dokonce i kabelky. V podkroví je aktuálně instalována výstava „Leonardo a Leonardium“ určená zejména zvídavým dětem a příznivcům renesančního Mistra Leonarda da Vinci.
V každém případě je dobré si uvědomit, že se zde nacházíme v prostorách navždy spojovaných s Petrem Vokem. Tento renesanční šlechtic musí být snad každému sympatický jako vzdělaný filantrop a mecenáš, nadšený cestovatel i bonviván milující dobré jídlo, kvalitní víno a krásné ženy. Zdejší prohlídky prý o Vokovi představí historickou pravdou i dobový bulvár. Koneckonců právě díky Petru Vokovi se Třeboň svého času stala centrem kultury i diplomacie …