Loading...
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
V katastru obce Třeština, ležící nedaleko města Mohelnice na Šumpersku a poprvé písemně zmiňované v roce 1353, sice najdeme i několik pamětihodností, ale pozoruhodný je zejména zdejší výskyt památných stromů. Bohužel ne všechny nám zůstaly dochovány až do dnešních dnů. Za památné byly totiž původně a postupně označeny čtyři lípy srdčité nebo též malolisté (latinsky Tilia cordata) a jeden dub letní (lat. Quercus robur), v současné době zůstaly v této kategorii už jen tři lípy.
Začněme však zmíněnými ztrátami. Zdejším nejznámějším chráněným stromem byl starý dub, nacházející se naproti hřbitova. Již v 80. letech minulého století byla dutina uvnitř stromu ošetřena vypálením a v roce 1995 byl strom stažen obručemi. Přibližně 300-letý strom byl za památný vyhlášen v roce 1994 z důvodu výjimečného stáří a rozměrů i jako výrazná krajinná dominanta vysoké estetické hodnoty. V roce 2004 byl strom vysoký asi 26 metrů a obvod jeho kmen 130 cm nad dosahoval úctyhodných 485 cm. Při vichřici dne 14. července 2009 byl dub zničen a torzo jeho kmene s jednou větví přestalo být památné. Jako „odškodné“ získal strom v roce 2010 titul „Strom hrdina“, který mu udělily Nadace Partnerství a MŽP.
Památnou - a samostatně stojící - Třeštinskou lípu pak doplňuje skupina líp u božích muk. Původně zde rostly stromy tři, ale jedna lípa byla zničena při automobilové nehodě v roce 2007. A aby toho nebylo málo, tak při vichřici v roce 2009, kdy byl zničen nedaleký památný dub, došlo také k odlomení poloviny Koruny jednoho z těchto stromů. Zbylé dvě lípy byly v roce 2009 vysoké 20, resp. 22 metrů. Obvod kmene ve výšce 130 cm byl ve stejném období 328 a 276 cm. Jako památné jsou lípy vedeny od roku 1995, a to jako výrazná dominanta vysoké estetické a krajinotvorné hodnoty. Oba stromy jsou v současnosti staré zřejmě téměř 100 let.