Loading...
Smírčí kříže jsou upomínkou na dávnou tragickou událost, povětšinou násilný čin, kterým se viník z části snažil odčinit újmu, kterou svým jednáním učinil. Vlastně v jejich budování můžeme vysledovat zbytky starého zvykového práva, kdy viník musel odčinit svůj čin mnohdy i trpčeji, než byla ztráta, kterou původně způsobil.
Ovšem pokud takový hříšník způsobil svým násilím smrt dá se říci, že pokud bylo součástí trestu i zbudování takového kříže, ještě z toho vyklouzl celkem lacino. Jeden z nejstarších zákoníků, který známe z Mezopotápie (Chammurapi) se s tím příliš nepáral, kdo jinému usekl ruku, usekni mu ruku, kdo někoho připravil o oko, bude mu rovněž vypíchnuto oko. Vlastně se ale určité spravedlnosti v této souvislosti dopídíme – trest nemůže být větší než provinění.
Doba přeci jen pokročila, takže pokud byl spáchán nějaký hrdelní zločin, mohl se provinilec vykoupit např. tím že musel zabezpečit (finančně, majetkově) pozůstalé po své oběti (byl-li obětí např. hospodář). Po patřičném odčinění pak byl vztyčen většinou v místě zločinu kamenný kříž na důkaz vyrovnání se s hříchem.
Jakýže se to stal zločin ve Třech Dvorech u Litovle se tedy přímo z kříže nedozvíme. Vznik kamene se odhaduje na 16. století. Kříž je snadno viditelný u silnice v obci nedaleko křižovatky s hospodou a požární zbrojnicí. Výška laicky opracovaného kamene je cca 63 cm, šířka zakulacených ramen je asi 66 cm. Udávají se i poněkud menší rozměry 56 cm (v), 64 (š), tloušťka kříže 27 cm.
Ještě malý bonus. V době focení kříže ve Třech Dvorech slavili "Pololetní Vánoce", tak pár fotek zde.