Uherský Ostroh
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Uherský Ostroh - Historie
Směrem od jihovýchodu se návštěvníkům přibližujícím se k městu Uherský Ostroh naskytne nevšední pohled na panorama tvořené v dáli hradem Buchlovem s kaplí Barborkou, v popředí pak kostelem, zámkem, starým vrchnostenským pivovarem a železobetonovým obloukovým mostem. Tito dávní svědkové, ale i aktéři bohaté historie malého města, vítají do svých bran každého, kdo je ochoten naslouchat hlasu minulosti a z poznaného čerpat pro současnost i budoucnost novou inspiraci.
Uherský Ostroh leží na soutoku řeky Moravy a potoku Okluky, na staré obchodní cestě v Pomoraví, v kraji bohatém na prosluněné viniční tratě a trnkové sady. Nachází se v samotném srdci Slovácka, jižně od Uherského Hradiště, kdy na západním obzoru se modelují kopce Chřibů a na východě výběžky Bílých Karpat.
Je zajímavý svou bohatou historií již od dob Přemysla Otakara II. První písemná zmínka je datována z roku 1275. Současné město postupem doby vzniklo spojením tří malých obcí - Uherský Ostroh, Ostrožské Předměstí a Kvačice - a patří mezi menší města.
Uherský Ostroh - zajímavá místa
V historickém centru najdete renesanční zámek z 16. století snádvořím obklopeným arkádami. Zámek byl přes 300 let majetkem rodu Lichtenštejnů, sloužil jako správní sídlo jejich zdejšího panství, pod které spadalo 27 obcí. Město zámek odkoupilo vroce 1932. Řadu let je zámek rekonstruován, nyní zde najdete městský úřad, obřadní síň, koncertní sál, Městskou knihovnu nebo zámeckou galerii a vinotéku. Tel.: +420 572430538, kultura@uhostroh.cz, www.uhostroh.cz
Vedle zámku je vidět bývalý vrchnostenský pivovar, kde se pivo vařilo více jak 400let. Dnes čeká na nové využití.
Střed města tvoří náměstí Sv. Ondřeje po obvodě s výstavnými měšťanskými domy a s pozdně barokně-klasicistním kostelem sv. Ondřeje a farním úřadem. Farní úřad římskokatolické církve Tel.: +420 572 591339, fauherskyostroh@ado.cz, www.uhostroh.farnost.cz
Ve městě žila vminulosti významná a početná židovská komunita. Vzpomínkou na ni zůstává nemovitá památka - židovský hřbitov. Na současném místě hřbitova najdeme přes 230 náhrobků, některé staré až 150 let. Mimo zachované náhrobky je zde pomník věnovaný obětem holocaustu zroku 1959.
Středem Ostrožkého Předměstí je park shistorickou zvonicí zdobenou dekorativními štukovými sgrafity od akademického malíře Jano Köhlera zroku 1912. Po městě narazíte na mnoho dalších drobných sakrálních staveb, křížků a barokních soch svatých.
Pomník padlým legionářům v1. světové válce „Šohaj" stojí u mostu přes řeku Moravu. Městu jej zhotovil sochař Franta Úprka, který se odhalení svého díla již nedožil.
Vodní cesta Baťův kanál na řece Moravě spolu splavební komorou včetně padacího mostu holandského typu a přístavištěm je dalším turistickým lákadlem. Zdejší okolí je vhodné svými cyklostezkami pro milovníky jízdních kol a také pro nenáročnou pěší turistiku po březích řeky Moravy či nanedaleké poutní místo kopec sv. Antonínka.
Krásná místa pro procházky osobitou přírodou skýtají lužní lesy či břehy řeky Moravy, kde když se podaří, lze spatřit i bobry.
Uherský Ostroh - Lidová řemesla
Vyprávění historek, které patřily ktradičním zimním večerům vmnoha domácnostech, zaniklo sdraním peří nebo vařením trnek. Vyprávěly se nejrůznější příhody ze života aj všelijaké klebety. Shistorkami se nešetřilo ani u lazebníka, kde pomáhal svému otci a posléze provozovnu - oficínu - vedl sám mladý Zdeněk Galuška, který své zápisky poté sepsal do knihy známé jako Slovácko sa súdí.
Každoročně se zde včervnu koná folklorní akce snázvem Galuškovo Slovácko jako vzpomínka na slavného rodáka.
Již tradičně v říjnu jsou zde hody správem, kdy od pátku do neděle jsou vobci krojované veselice, stavění máje i obchůzky krojovaných ulicemi města.
Vopravených budovách Přízámčí sídlí Lidové tradice a řemesla, o. p. s. Šicí dílna se specializuje na výrobu a zachování tradic lidových krojů a jejich součástí, rukodělné techniky jako je tkaní látek, vyšívání a podobně. Tel.: +420 572 503 697, e-mail: remesla@ostrozsko.cz, www.tradice-remesla.cz