Loading...
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Večerní pramen najdeme pár stovek metrů od středobodu turistického značení pod Studničním vrchem, kterým je výchozí bod s poněkud protichůdným pojmenováním Jitřní pramen.
Pomníček u pramene byl poprvé upraven v roce 1846, takže patří k nejstarším upraveným pramenům nad Gräfenberkem (lázněmi Jeseník). Původní název pomníčku byl Altmann's Freude Quelle, přeloženo tedy něco jako pramen přátelství starých mužů, či starců (jak si to kdo vyloží). Toto označení mu nevydrželo zas tak dlouho. Další název Hosanu Quelle (Hosanův pramen) dostal na paměť zdejšího významného lékaře.
Pomník u pramene má podobu zděného obelisku s půlkruhovou podezdívkou. V roce 1862 bylo bezprostřední okolí upraveno spolu s přilehlým odpočívadlem, které také tvoří podobný půlkruh (spíše půlelipsu). Oba nedokončené ovály tak tvoří pomyslný vrchol srdce. Poslední vetší úpravy byly učiněny v roce 1901. Další rekonstrukce v průběhu 20. století a doposud již víceméně udržují daný vzhled. Pramen byl opatřen mramorovou deskou s nádržkou. Jak je patrno v galerii deska (sice s českým) označením byla na místě v roce 2009, při poslední návštěvě (2014) chyběla, doufejme že pouze byla na opravě. Přilehlé odpočívadlo pak je vybaveno originální dřevosochou (patrně vítr) v podobě lavičky. O nějakou stovku metrů od pramene (na dohled) dojdeme k rozcestí Nad Večerním pramenem, kde se rozchází turistické trasy (červená k Ripperovu kameni, modrá k potoku Lubina a dál na Špičák – jeskyně). Zde najdeme další dřevosochu, tentokrát poněkud totemovou.
Kdo hloubá nad dnešním názvem pramene, dostane jednoduchou odpověď. Když se někdy po válce sešla názvoslovná komise a procházela zrána okruh po pramenech kolem Studničního vrchu. Postupovali ve směru hodinových ručiček. Začali u bývalého Českého pramene (Böhmische Quelle), ten je tedy dnes Jitřní, u Večerního který je tedy vlastně v okruhu poslední své dílo dokončili. Po válce ze známých důvodů vše německé vadilo, proč ovšem změnili název Českého pramene je otázkou, snad aby se to nebilo s Českým pomníkem (který se ale nepřejmenoval) přímo na lázeňské kolonádě u Priessnitzova sanatoria.
Podle Lukáše Němčíka (znalec jesenických pramenů) by měl být v areálu kolem Studničního vrchu ještě jeden Hosanův pramen (možná ten správný) a to na nedalekém vrcholu Jehlan (cca 500 m severovýchodně). Pramen i pomníček jsou ve špatném stavu. Možná že mizerný byl už tento stav v minulosti, proto bylo označení pramene přeneseno na dnešní Večerní pramen.