Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka jsme navštívili prodlouženého víkendu v Jeseníkách. Auto jsme nechali na bezplatném parkovišti přímo u muzea a kapličky, kterou jsme si také vyfotili. O této sakrální památce se více dozvíte v mém samostatném článku. Další foto jsme pořídili u patníků před muzeem a teprve potom jsme vešli dovnitř bývalého statku.
Muzeum silnic ve Vikýřovicích se totiž nachází v objektu tzv. Krenišovského dvora. Dozvěděli jsme se, že Krenišov se rozkládal po obou stranách řeky Desné a v jedné z jeho pravobřežních částí se nacházelo jeho historické jádro s panským dvorem, mlýnem, kapličkou a hostincem. Právě zde jsme se nacházeli. Dále jsme zjistili, že statek za dobu své existence vystřídal hned několik majitelů a mezi nejvýznamnější patřil v roce 1690 Jan Jáchym ze Žerotína, pán na Velkých Losinách. Přečetli jsme si, že po roce 1948 byl dvůr součástí velkostatku Třemešek a do roku 1861 jej vlastnil JUDr. Eduard R. Ulrich, zeť známého podnikatele Franze Kleina st. Koncem 19. století byl Krenišovský dvůr začleněn k formujícímu se šumperskému statku, od roku 1911 byl majetkem významného šumperského průmyslníka a politika Karla von Chiari. Nepřekvapilo nás, že po 2. světové válce byl dvůr zkonfiskován a brzy poté zrušen. V roce 1974 byl tehdejším vlastníkem, Státním statkem n.p. Šumperk, předán Okresní správě silnic Šumperk, která zde umístila garáže a cestmistrovství Vikýřovice.
Potěšilo nás rozhodnutí Olomouckého kraje zřídit již roku 2003 ve Vikýřovicích muzeum silnic, ale až do roku 2010 zde chyběl samostatný funkční objekt, včetně stálé expozice. Tehdy byla otevřena stálá expozice věnovaná naší silniční historii, na kterou jsme se všichni těšili a kterou jsme si se zájmem prohlédli. Dále jsme se dozvěděli, že další část muzea vznikla roku 2013 opravou dvou zbývajících křídel objektu a byla zde zpřístupněna stálá expozice věnovaná životu a dílu bratří Kleinů, stavitelů silnic, železnic a mostů. A konečně v roce 2014 vznikla stálá expozice zaměřená na historii a současnost našich silničních mostů.
V pokladně jsme si tedy koupili vstupenky, turistickou známku a získali razítko do památníku. Poté jsme vstoupili do velké místnosti, kde jsme si prohlédli všechny exponáty. Viděli jsme zde dobové nástroje, dokumenty, služebních odznaky cestářů a cestmistrů. Shlédli jsme také historické mapy, grafické listy a fotografie. Zaujala nás pěkná bryčka, silniční sáně a unikátní „kololis“. Dozvěděli jsme se, že bratrem silnic je most, co bylo mostné či odrazníky a samozřejmě spoustu dalších zajímavostí, týkajících se stavby silnice. Líbily se nám také první dopravní značky z 30. let – 60. let 20. století. Během prohlídky jsme narazili také na patrony cestářů a všech, kteří se pohybují po cestách. Byli jimi sv.Kryštof, sv. Jan Křtitel a sv. Jan Nepomucký, jejichž plastiky jsme také mohli vidět.
Podívali jsme se také na čtvrthodinový černobílý film, kde jsme sledovali práci dělníků při budování silnice v roce 1927, kdy se vše dělalo ručně, pouze válcování prováděly parní stroje. Po shlédnutí filmu jsme vystoupali do prvního patra, kde jsme viděli výstavu SPZ.
Potom jsme vyšli ven z muzea prohlédnout si venkovní expozici, kde jsme viděli silniční stroje, válce, buldozery či sněhové frézy. To byl již konec naší prohlídky, vrátili jsme s k autu a odjeli do Rapotína navštívit skanzen. I oněm se dozvíte v mém dalším článku.
Vstupné :
Dospělí: 50,-Kč
Děti: 30,-Kč
Rodinné: (2 dospělí,1-3 děti): 110,-Kč
Rodinné pasy: 80,-Kč
SeniorPas: 20,-Kč
Otevírací doba celoročně :
Út - So: 10.00 - 16.00
http://www.ssok.cz/muzeum.html
Koncem října (27.10.2010) bylo ve Vikýřovicích otevřeno nové muzeum silnic. Sbírkový fond obsahuje předměty a exponáty převážně z oblasti severní a střední Moravy. S vytvářením sbírky bylo započato v r. 1995, samotné muzeum vzniklo r. 2005. Muzeum je umístěno v prostorách bývalého hospodářského dvora ve vikýřovické části Krenišov. Prozatím je otevřena část budovy s klenbami v přízemí, do budoucna se počítá s oddělením mostů (ze silnice od Šumperka je vidět na dvůr s železnými konstrukcemi bývalých mostů a lávek) a oddělení věnované železárnám bratří Kleinů z Loučné a Sobotína, významných železničních i silničních stavitelů.
Před vstupem do muzea je řada historických patníků, k nejzajímavějším exponátům zatím patří železný kololis na zpevňování kol formanských vozů, najdeme tu historické vozy, kočár, saně, dámské kolo či různé nářadí, tabulky, směrovky, závodní kroniky, odznaky či vyznamenání apod.
Měly by tu být vystaveny i archeologické nálezy ze staveb silnic, najdeme tu mapu Československa z r. 1937 se zakreslenou dálnicí podle návrhu J.A. Bati. Na velkoplošné obrazovce může návštěvník shlédnou filmy a fotografie o stavbách silnic.
Muzeum vzniklo z velké části díky podpoře tzv. Norských fondů a Olomouckého kraje, iniciátorem myšlenky je především ředitel Okresní správy silnic Šumperk Roman Bednář. Zajímavé jsou plány na další dostavbu muzea. Silnice I/11 by do budoucna měla být přemostěna bývalou lávkou ze šumperského nádraží, v arálu má vzniknout vyhlídková věž, v bývalých objektech pak budou depozitáře.
Muzeum je snadno dostupné od silnice č. 11/44 Šumperk – Jeseník od odbočky směr Hraběšice, Krásné (k penzionu U Jirsáka). Otevření muzea je i významným počinem v roce, kdy se Vikýřovice staly vesnicí roku Olomouckého kraje.
Otevřeno by mělo být Út-Pá 10-16hod, So 9-16, vstupné 30,- Kč dospělí, 10,- děti, 50,- Kč rodinné vstupné