Vlkolínec - rezervace lidové architektury
Turistické cíle • Památky a muzea • Skanzen
Vlkolínec je typická podhorská obec nedaleko Ružomberoku v pohoří Velká Fatra. Stojí pod vrchem Sidorovo v nadmořské výšce 718 m. První písemná zmínka o obci je z roku 1376, kdy se vzpomíná jako ulice města Ružomberok . V roce 1625 měla 9 domů a v roce 1828 51 domů. Obyvatelé se živili převážně zemědělstvím - chovem dobytka a ovcí. Během 2. světové války v roce 1944 byla část obce vypálena v rámci represí německých vojsk proti partyzánům.
Od roku 1977 byla vyhlášena památkovou rezervací a od roku 1993 je zapsána do seznamu Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
V obci se zachoval unikátní soubor 45 původních, téměř nezměněných sedláckých domků s kamennými sokly, hlínou vymazanými stěnami, se střechami pokrytými šindelem.
Domy pocházejí převážně z 19. století a mají typický půdorys se třemi místnostmi. Podlaha v předsíni a v komoře je z udusané hlíny a obývací pokoj má dřevěnou podlahu. Pec je umístěna v předsíni a kouř se odvádí otvorem v šindelové sedlové střeše. Přestože jsou základy vyzděny z lomového kamene zpravidla nemají sklep. Všechny domy jsou dřevěné, pouze kostel je zděný.
Mezi nejvzácnější stavby patří roubená dvoupodlažní zvonice z roku 1770, roubená rumpálová studna z roku 1860, barokně klasicistní kostel Navštívení panny Marie přestavěný v roce 1865. Na hřbitově jsou zachovány zajímavé kamenné a litinové kříže. V domech č. 16 a 17 zřídilo Liptovské muzeum expozici kultury bydlení s předměty používanými v domácnostech i zemědělství.
Doprava
Nejpohodlnější je přijet autem - v Ružomberku odbočte na silnici E77 (směr Bánská Bystrica) a po cca3 kmje vpravo značená odbočka na Vlkolínec. Parkování je možné na kraji Vlkolínce za poplatek 1 euro na hodinu.
Pokud využijete veřejnou dopravu, tak jeďte vlakem do stanice Rožumberok (staví zde rychlíky vypravené z Prahy) a pak městským autobusem, linkou č. 4, do zastávky Biely potok. Odtud musíte asi 20 minut pěšky buď po silnici nebo po žluté turistické značce. Nazpět do Ružomberka lze pěšky dojít po zelené značce (asi 40 minut).
Ubytování
Přímo ve Vlkolínci najdeme několik chalup k pronajmutí. Většina z nich bývá v letní sezoně předem pronajatá na týdenní pobyty, nutná je rezervace. V nouzi se lze vyspat v jednoduché ubytovně patřící obci (kuchyňka, wc, společná noclehárna v podkroví).
Kontakty na ubytování ve Vlkolínci:
- Kapina Gustáv - www.vlkolinec.szm.sk
- Chalupa Margita -www.liptov.sk/ondrik
Muzea a vstupy
- Vstup do vesnice - celoroční vstupné 2 eura, skupiny, děti a důchodci 1 euro
- Muzeum rolnický dům - v zachovalém domě č.p. 15 z roku 1886 najdeme expozici původního stylu bydlení a architektury z počátku 20. století. Otevřeno od května do září od 9 do 18 hodin.
- Informační centrum - prodej suvenýrů, map, apod.
- Kostel Nanebevzetí Pany Marie - návštěva možná po dohodě - p. Anton Sabucha, dům č.p. 9028.
Zajímavé odkazy
www.vlkolinec.sk - stránky občanského sdružení s podrobnými informacemi o historii i současnosti obce.
Fotogalerie
Nejzachovalejší rezervace lidové architektury na Slovensku, která byla roku 1993 zařazena jako kulturní památka do seznamu památek světového kulturního děditství UNESCO. Více než 40 původních, dodnes zachovaných, Dřevěnic je umístěno podél potoka. Většinou tříprostorové srubové domy, ktryté šindlovou střechou jsou jediným původním, neporušeným vesnickým komplexem dřevěnic na Slovensku. Jsou ukázkou někdejší slovenské horské dědiny. V obci se nachází expozice Rožnícky dom, ve kterém je ukázka původního vybavení. Zajímavým objektem je dřevěná dvoupodlažní zvonice z roku 1770. První zmínky o obci pocházejí z roku 1376, v současnosti je místní částí Ružomberka.
Zoskupenie drevených ľudových stavieb južne od Ružomberka vyzerá ako skanzen. Vlkolínec je mestskou časťou Ružomberka. Za skanzen ho nemožno považovať, pretože je to osada so stálymi obyvateľmi a chalupármi. Vlkolínec tvorí ucelený súbor 45 drevených ľudových stavieb.Osadou prechádza jedna hlavná a jedná bočná ulica. Na malom námestíčku stojí drevená zvonica z roku 1770. Na okraji osady je Malý Kostelík z roku 1875. Z jednej z dreveníc je expozícia. V roku 1993 Vlkolínec zapísali do UNESCO. Cez rok sa tu organizujú akcie napr:pletenie korbáčov,stavanie májov,Súťaž kosení ručnou kosou, Remeslo má zlaté dno ....