Loading...
Turistické cíle • Turistická trasa
Jak každý turista dobře ví, i cesta může být cíl. Vždyť ubírá-li se poutník krajinou, již ta mu může přinést spoustu zážitků z krásných výhledů, zajímavých staveb, ale i náhodných setkání klidně i s neznámými lidmi.
Dá se říci, že od té doby, co předchůdce našeho druhu slezl ze stromu, postavil se na zadní vydával se zprvu na kratší vzdálenosti, časem dál a dál a jak se druh homo vyvíjel, časem opustil pravlast Afriku a od té doby courá po celém světě.
Možná i to je prapůvod proč lidé neustále cestují, ačkoliv to nemusí mít za potřeby. Jednou z různých forem cestování jsou různé cesty za náboženskými cíli, kterým všeobecně říkáme poutě. Vlastně je zajímavé, že takřka všechny velká náboženství mají své poutě. Muslimové mají hadždž, hinduisté pouť k Ganze, každý žid by rád pohlédl na Zeď nářků, když už chrám nestojí. A křesťané mají poutních míst víc než dost. Jedna však vyčnívá nade vše, Camino de Santiago. Pouť ke hrobu svatého Jakuba v Santiagu de Compostela je minimálně co se týče Evropy určitě nejslavnější.
Díky poloze na „konci světa“ je přeci jen Santiago poněkud vzdálené, takže ne každý má ten čas a prostředky cestu absolvoval celou, ale může se směrem na španělské pobřeží Atlantiku aspoň z části projít. K určité renesanci svatojakubského putování došlo po návštěvě Jana Pavla II. V Santiagu v roce 1982, zápis do seznamu kulturního dědictví Unesco a u nás pak hlavně listopad 89, kdy se nám opět svět otevřel.
Díky tomu se i u nás objevily značky ve tvaru mušle, které cestu do Compostely lemují. V Česku se dá v současnosti objevit šest větví svatojakubské cesty, které si může poutník vybrat ke kratší nebo delší vycházce. Pět větví najdeme v Čechách, na Moravě a v českém Slezsku jde o trasu jednu. Trasy jsou vymyšleny tak, že spojují významné poutní nebo církevní stavby. A když už zrovna ne, najdeme u cesty alespoň nějaký ten křížek, lavičku nebo vyhlídku. Jedním z takových míst je i zastávka U Lipek u Vojnic, součástí obce Těšetice poblíž Olomouce. Proč U Lipek je celkem jasné, díky jedné vzrostlé a jedné menší lípě. Místo je u polní cesty mezi Křelovem a Vojnicemi na mírně vyvýšeném místě, které poskytuje jistý výhled do krajiny. Přeci jen v rovinaté Hané zas tak daleké výhledy nejsou, takž asi nejvýraznější dominantou je výhled na hanáckou velehoru, Velký Kosíř. Kromě dvojice stromů místu dominuje pískovcový kříž z roku 1822. V loňském roce byla navíc cesta ke Křelovu osázena novým stromořadím dubů a lip, které do budoucna zajistí poutníků i výletníků v parných dnech příjemný stín. Mimo „Camina“ polní cestou vede i cyklotrasa 6025A od Neředína, takže nemusí to být je pěší poutník, ale i cyklista.
18. června 2022 byla část těšetické svatojakubské cesty slavnostně vyznačena kamenem s mušlí, takže poutník bude mít svou trasu i úředně schválenou.