Loading...
Přímo naproti historickému centru města se za rušnou Brněnskou tepnou nachází o něco klidnější Komenského náměstí, jehož roh zdobí nejkrásnější secesní vyškovské stavení. O jeho založení se začalo uvažovat už čtyři roky před koncem „století páry.“ Tehdy byla ustanovena Matice gymnazijní, usilující o vytvoření vyšší školy, v níž by se vyučovalo česky. Povolení z Vídně přišlo, ovšem za podmínky, že se bude jednat o školu soukromou a ta se nebude snažit od mocnářství vyrazit žádné penízky.
Prozatimní výuka probíhala od září 1899 v arcibiskupském zámku, jenže pro velký zájem dalších potenciálních studentů se ukázalo, že pronajaté místnosti rozhodně stačit nebudou. Matice proto přistoupila k nalezení vhodného pozemku a výstavbě vlastní budovy. Tu až do zdárného konce přivedl olomoucký stavitel a architekt Václav Wittner. Možná se to zdá v dnešní době až neuvěřitelné, ale stavba školy, umožnující nejvyšší možné vzdělání ve vyškovském okrese, netrvala ani 12 měsíců!
Nejprve se jednalo o klasické gymnázium, kde se kladl důraz na výuku staré řečtiny a latiny. Od roku 1924 se změnilo na gymnázium reálné a řečtinu nahradila výuka francouzštiny. Nově se vyučovala deskriptivní geometrie a hodiny latinského jazyka byly redukovány.
Za obou světových válek se museli studenti a vyučující přesunout jinam, neboť v té první se interiéry gymnázia změnily na vojenský lazaret a v té druhé sloužily potřebám okresní nemocnice.
Školství byla budova vrácena v roce 1951. V následných letech bylo gymnázium nahrazeno jedenáctiletkou s tříletým vyšším stupněm, který ale neměl s regulerním gymnazijním studiem pranic společného.
Zvrat nastal až v roce 1968, kdy byl obnoven čtyřletý gymnazijní cyklus. V roce 1990 pak přišla další změna s víceletým (nyní až osmiletým) studiem. No a protože by se všichni adepti vzdělávání do staré historické budovy už nevešli, byly nižší ročníky přesunuty do jednoho z pavilonů základní školy Purkyňova. V současnosti gymnázium funguje jak ve čtyřletém, tak i osmiletém cyklu.