Loading...
Pokud se z vyškovského autobusového nádraží vydáte na prohlídku památek městského centra, bude tou první spatřenou strohá bezvěžová sakrální budova, stojící před městským hřbitovem.
Jako kostel si ji nechal vystavět řád kapucínů, dokončení a slavnostní vysvěcení proběhlo v srpnu roku 1624. O finanční náklady na stavbu se s kapucínským konventem podělil kardinál František Ditrichštejn. V polovině 18.století se biskupu Wolfgangu Hannibalu von Schrattenbachu zdály budovy konventu zastaralé a zasadil se tudíž o jejich přestavbu. Nutno dodat, že zbytečně, protože nedlouho poté císař Josef II. klášter zrušil a jeho interiéry byly nadále využívány jako sklad soli. Rovněž kostel doznal změny ve své funkčnosti a z řádového chrámu se stal chrámem veřejným.
V roce 1789 pak přišla další pohroma: původní klášterní zahrada byla přeměněna na městský hřbitov a všechny budovy konventu zbourány. Dodnes se z nich zachovala jen studna a sklepy.
Kostel Panny Marie Andělské byl v polovině minulého století odsvěcen a používán jako márnice a sklad stavebnin. V této podobě dochátral až do „sametu“, kdy se stal majetkem města. Vyškovské radní je nutno pochválit, neboť začátkem třetího tisíciletí začali s jeho generální opravou a od roku 2005 slouží bývalý kostel kulturním účelům.
Před vstupem do jeho interiéru si na vstupním portále určitě povšimneme znak kardinála F.Ditrichštejna a biskupa W.H.von Schrattenbacha a ten velký freskový obraz mnicha nad nimi je podobiznou sv.Františka z Assisi. Co se týče interiéru, na kruchtě bývaly varhany a u hlavního oltáře byla dvojitá oratoř.
Někoho možná zarazí strohá venkovní podoba chrámu, jenže kapucínský řád neuznával přepych a kladl důraz na jednoduchost a čistotu linií.