Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Weiten je historické dolnorakouské městečko, nacházející se nedaleko Melku, ve kterém dnes žije asi jedenáct stovek obyvatel. V 15. století se však jednalo o poměrně významné obchodní centrum. Jeho dominantou je velmi zajímavý gotický farní kostel, postavený v letech 1330 až 1360. Jedná se o pozoruhodnou gotickou bezvěžovou stavbu, která byla rozšířena a opevněna v roce 1473. Od té doby se pro něj také používá označení Wehrkirche, tedy opevněný kostel. Za klenot tohoto chrámu je považován jeho krásný gotický chór a kamenné kružby oken s vitrážemi, pocházejícími ze 14. a 15. století. Zvonice pak stojí samostatně na hřbitově za kostelem. Už vzhledem k předchozím informacím je nepochopitelné, že informace o této památce – pokud vůbec nějaké objevíme – jsou velmi kusé a mnohdy se nedozvíte ani komu je kostel zasvěcen. Pokusme se tedy tento nedostatek alespoň částečně odstranit.
Impozantní farní kostel se nachází jihozápadně od centra Weitenu a obklopuje jej stále hřbitov i středověká ohradní zeď. Předpokládá se, že by jeho součástí mohlo být i románské jádro, pocházející ze starší sakrální stavby (obec totiž existovala nejpozději ve II. polovině 11. století). Již v předchozí části byly zmíněny zdejší okenní vitráže, tzv. „barevné diamanty“. Přibližně sedm desítek částí původního zasklení z roku 1380 představuje několik tématických celků, jako jsou Pašije, Život Panny Marie nebo Legendy svatých. V kněžišti pak byly odkryty nástěnné malby, představující různé světce a pocházející ze stejného období. V interiéru chrámu najdeme rovněž vzácné pozdně gotické sochy sv. Martina, sv. Kolomana a sv. Kryštofa, krásnou kapli Panny Marie nebo několik velmi cenných památek z období renesance. Na severní straně kostela můžeme - v baldachýnovém výklenku - vidět další hodnotné dílo gotického sochařství, Trpícího Krista z roku 1450.
A co najdeme v pozoruhodném trojlodním interiéru weitenského chrámu ještě? Většina mobiliáře pochází z období baroka, například hlavní oltář z roku 1640 a kazatelna z roku 1700. V kapli Panny Marie (Marienkapelle) pak stojí za povšimnutí minimálně gotická klenba a mariánský oltář z roku 1736. Varhany jsou moderním nástrojem F. Capeka z roku 1912 a v roce 1998 byly rekonstruovány. Interiér kostela sv. Štěpána je – jak už to v německy mluvících zemích běžným zvykem – volně přístupný denně v čase od 8:00 do 20:00 hodin a je možno si zde zajistit také prohlídku s průvodcem.