Wroclaw (Vratislav) – památník sv. Jana Nepomuckého (Pomnik Św. Jana Nepomucena)
Chcete-li na vlastní oči vidět největší světový památník oblíbeného českého světce Jana Nepomuckého, stačí zajet do nedalekého, více než šestsettisícového, slezského města Wroclaw. Právě zde, na slavném „sakrálním” ostrově Tumski, totiž najdeme jeho - téměř desetimetrový - pískovcový, památník z roku 1732. Jedná se tedy o památku barokní a za jejího autora je nejčastěji označován významný česko – německý sochař, žák Jana Brokoffa, Johann Georg Urbansky.
A hned na úvod bychom si ještě měli prozradit, že tento památník, který vznikl v letech 1730 až 1732, najdeme na Kostelním náměstí, tedy před vratislavským kolegiátním kostelem sv. Kříže a sv. Bartoloměje a že s tím Urbanského autorstvím to také není zase až tak jednoznačné.
Podobu památníku s půdorysem ve tvaru řeckého kříže totiž prý navrhl rakouský jezuitský architekt a malíř Christoph Tausch a jeho tvůrci se pak – kromě Urbanského, který zde zřejmě plnil funkci „hlavního architekta” – stali také uznávaný bamberský sochař Johann Albrecht Siegwitz a tyrolský Johann Adam Karinger.
Hranolový podstavec je zdobená čtyřmi scénami ze života sv. Jana Nepomuckého, včetně těch s výslechem světce u krále Václava IV. a jeho následné svržení do Vltavy. V rozích podstavce stojí andělští atlanti, kteří nesou římsu s pyramidálním nástavcem zakončeným figurou světce, kterého obklopují postavičky andílků (kuriozní je skutečnost, že dva z nich jsou zcela plešatí, což prý odkazuje k oslavě narození dítěte Urbanského žáka). Jejich sedící figurky můžeme vidět také ve spodní části podstavce.
Jan Nepomucký stojí v oblacích a v - netradičně zvednuté - levé ruce drží zlacený krucifix. Kolem hlavy má tradiční svatozář s hvězdami. Ty zdobí i pomník, který je obklopen krásnou kamennou balustrádou.
Na závěr ještě jedna zajímavost. O oblibě sv. Jana Nepomuckého v tomto regionu svědčí nejlépe fakt, že jen ve Vratislavi najdeme jeho sochu celkem snad na šesti různých místech.