Zámok Vígľaš je v rekonstrukci
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Do zimy 1945 to by parádní zámek. Nejstarší pamětníci to určitě potvrdí a svědčí o tom i dobové fotografie. Přechod frontu změnil honosní šlechtické sídlo na kopu ruin, která se stala laciným zdrojem stavební kamene. Až v posledním desetiletí se rázně přikročilo k jeho obnově.
Podle legend Na Skále nad vodami Slatiny stál hrad již v 13. stol. a vybudovali ho křižáci navrátivší se ze Svaté země. S určitostí můžeme říci, že hrad dal postavit uherský král Ludvík I. Velký koncem 14. stol. jako své lovecké sídlo na okraji rozsáhlého Zvolenského lesa, či lépe řečeno pralesa. První písemní zmínka je z r. 1393. To znamená, že k vzniku Vígľašského zámku vedli stejné důvody jako je tomu v případě blízkého Zvolenského zámku (15 km). Byl centrem feudálního panství, které spolu s hradem prošlo do rukou uherských královen. Během staletí na něm sídlili různé šlechtické rody, které ho dostávali za nejrůznější služby a zásluhy do nájmu. Po nešťastné bitvě u Moháče i Vígľašský hrad přebudovali na pevnost, co se ukázalo jako moudré řešení zejména tehdy, co Turci v roce 1575 obsadili Hrad Divín (asi 20 km západně). Když osmanské nebezpečí pominulo, tehdejší majitelé - Eszterházyovci - ho přebudovali na honosní zámek a v takovém stavu (s menšími úpravami v 19. stol.) stál ještě před 65 lety. V únoru 1945 se v něm opevnili německé jednotky, které útočící Červená armáda zasypala granáty z kaťuší. Boje zde byly tvrdé, stáli desítky lidských životů, při ústupu Němci hrad vyhodili do povětří a podpálili. Na obnovu se v poválečné době jaksi „zapomnělo“, stal se nejen eldorádem zubu času, ale i vítaným zdrojem stavebního kamene.
Zříceniny byly majetkem obce Vígľaš, která neměla dost peněz na renovaci významné historické památky. Až s přispěním z evrofondů se povedlo opravit vstupní bránu a severozápadní baštu, co vyšlo na téměř půl miliónu eur. Několik let se snažili zámek prodat, anebo najít solventního investora, co se povedlo před dvěma lety. I když zámek obec prodala za symbolickou korunu, nebyl to zlý prodej, protože investorská společnost Zámek Vígľaš přislíbila do 10 let investovat do rekonstrukce zámku 10 mil. Sk (3,32 mil. eur). V případě, že by tento slib nedodržela, přišla by nejen o zámek, ale i o proinvestované peníze. Už dnes, po dvou letech, můžeme napsat, že společnost tuto základní podmínku splnila, když proinvestovala více něž 4 milióny eur. A na zámku se i v těchto letních dnech intenzívně dělá, o čem se můžeme přesvědčit na vlastní oči, samozřejmě jen od plotu, protože při stavebním ruchu je vstup do vlastního areálů zámku zakázán.
Rekonstrukční práce si vyžádají více něž 12 mil. eur včetně těch, které společnost získala z Evropského fondu regionálního rozvoje. Do 31. října 2012 zde vyroste čtyřhvězdičkový hotel, Restaurace a kongresový sál pro 250 lidi.
Pod zámkem uprostřed obce Vígľaš můžeme si prohlédnou soupravu úzkorozchodní železnice, která téměř sedm desetiletí (až do r. 1975) vedla z Vígľaše nahoru Hrochotskou dolinou do vnitřku masívu Poľany. Dopravovalo se po ní dřevo, ale v těch dobách posloužila i turistům. Bohužel, v 70. letech minulého století romantická železnice ustoupila asfaltce a i když občas slyšíme hlasy volající po její obnovení, v současní době je to zřejmě nereální idea. Ale kdo ví, když se povedlo vyřešit problém zřícenin zámku, snad časem dojde i na úzkokolejku.