Loading...
Turistické cíle • Důl, štola, šachta
Z asi desítky zatopených lomů, které jsem při jednodenním putování Žulovskou pahorkatinou viděl, bych ho rozhodně zařadil do trojice těch nejatraktivnějších. Zatímco Arcibiskupský lom mne uchvátil tajemnou atmosférou a Rampa zase romantickou krásou, tenhle ve mně díky svému tvaru a prostoru okolí vyvolal náladu nejpřívětivější.
Z jihu je rozsáhlá lichoběžníková hladina (asi 65 x 60 metrů) lemována travnatou pláží, výhledu na jeho pravou část částečně bránil romantický ostrůvek porostlý bujnou vegetací, ale směrem k severu oči potěšilo bizarní skalní defilé, které se nádherně zrcadlilo na hladině jezera. V okolí Žulové je sice podobných zatopených lomů víc, ale tento z nich má nejteplejší vodu a navíc se jako jediný jmenuje po dobývané hornině, byť se jedná o název odborný... ale na druhé straně jsme všichni kdysi chodili do školy, a tak dobře víme, že granit = žula!
Před travnatou pláží zůstalo stát bývalé technické zařízení, sloužící původně jako přístřešek pro hrubou kamenickou výrobu a také jako kovárna. Dnes jsou stoly a lavice pod ním využívány turisty a hlavně milovníky koupání. Přístup z travnaté pláže do čísté vody je sice pozvolný, ale pod hladinou se prý skrývá množství balvanů, jež tady zůstaly po těžbě, takže je nutno si dát pozor. Na největší hlubinu plavci narazí až pod těmi protějšími skalními stěnami.
Překrásné místo je bohužel pěším turistům tak trochu utajeno: červená tur.trasa vedoucí od hradu Kaltenštejna do Žulové u její místní části Starost náhle dost překvapivě odbočuje z bývalé železniční vlečky dolů na silnici podél říčky Vidnávky, a přitom je to odsud k lomu velmi pohodlně jen asi 150 metrů!
Od silnice a od řeky sice o kus dál k lomu odbočuje strmě stoupající krátká komunikace, jenže tady chybí jakýkoliv ukazatel anebo aspoň informační tabule...