Želechovický pomník padlým obou světových válek
Želechovice nad Dřevnicí jsou rozlehlou obcí, v níž dnes žije bezmála 2000 obyvatel. Kromě barokního kostela sv.Petra a Pavla a několika křížů je významnou památkou také pomník padlým, zdobící náves.
Tento „Pomník padlým pro vlast a v cizích službách“ zde byl vystavěn roku 1920. Jeho autorem se stal místní rodák, ale v Praze žijící kamenický mistr František Svoboda. Za svou práci si žádnou odměnu nevzal (jen za režii), bohužel krutou osudovou náhodou právě v den slavnostního odhalení pomníku zemřel. Slavnost byla natolik úspěšná, že se z jejího výtěžku podařilo zaplatit všechny náhrady. (U pomníku se v červnu roku 1928 zastavil i tehdejší prezident T.G.Masaryk).
Ke jménům padlých vojínů a legionářů na italských, francouzských a ruských frontách za I.světové války později přibyly iniciály místních občanů, kteří zahynuli ve světové válce druhé.
Byli to členové odbojové skupiny napojené na organizaci Pro Vlast. Zatčeni byli na jaře roku 1945 a posléze zemřeli v plynových komorách koncentračního tábora Mauthausen.
Jména statečných vlastenců – Václava Praxle, Josefa a Ladislava Světlíkových a Františka Vaculíka, byla připomínána při májových veselicích a později i při kladení věnců k pomníku, konané každoročně 28.října. Už roku 1946 jim byla slavnostně odhalena i pamětní deska na místní Sokolovně.