Dlouhou dobu Rosnice neměly vlastní zvoničku, natož zvon. Teprve v roce 1872 byla vyhlášena sbírka starých stříbrných věcí, aby i tato obec získala obecní zvonek. Do dnešních dob se nedochovalo, kde byl tento zvon ulit, ale můžeme uvažovat, že nejblíže byli vyhlášení zvonaři v Hradci Králové, tak se místní lidé obrátili nejspíše tam. Vznikl zvonek o hmotnosti 76,5 libry, za který bylo zaplaceno 107,10 zlatých. K tomu musíme navíc připočítat 10 zlatých za železnou korunu do zvonu a 72,59 zlatých za dub na zvoničku.
Obecní zvonička v podobě dřevěné rozsochy s nápisem pod vidlicí: „L. P. 1872.“ a s kuželovitou šindelovou stříškou byla umístěna uprostřed návsi. Na zvonek se tehdy zvonilo třikrát denně – ráno, v poledne a před soumrakem. Tak tomu bylo až do 5. dubna 1918, kdy byl zrekvírován k válečným účelům. Za 42,50 kg zvonoviny bylo obci 13. května téhož roku vyplaceno vojenskou správou 170 K. Jako jeho náhrada byl pořízen železný zvonek od továrny na stroje a motory a slévárny kovů Jana Pujmana v Novém Ránsku. Ten měl v průměru 41 cm, vysoký byl 35 cm, vážil 32 kg a bylo za něj obcí zaplaceno 217,05 K, přičemž 210 K bylo přímo za zvon a zbytek za železniční dobírku a dopravu. Zvon byl přivezen na nádraží do Všestar 14. května 1918 a již následujícího dne byl zavěšen do prázdné zvoničky.
Její chátrání způsobilo, že hrozila pádem, a tak byla prozatímně podpírána kameny a později dokonce trámy, což navíc nebylo zrovna estetické. 5. května 1936 se usneslo obecní zastupitelstvo na tom, že bude dřevěná zvonička odstraněna a nahrazena železnou. Železná konstrukce byla pořízena u zámečnické firmy Josefa Černého v Třebechovicích pod Orebem za 2 500 Kč. 16. července 1936 byla železná zvonička postavena na místě své dřevěné předchůdkyně a zabetonována. Do jejího základu byla vložena dřevěná krabička od margarínu s láhví s pergamenovou pamětní listinou, kterou sepsal zemský odborný inspektor kreslení v Praze a zdejší rodák Rudolf Pros:
„Pamětní zápis.
Léta Páně 1936 vyzdvižena byla tato zvonice na místě staré dřevěné, nákladem obce Rosnic, když byl starostou František Rejchrt, rolník č. 16 a členy obecního výboru podepsaní, za celkovou částku 2500 Kč.
Kovový vrch zhotovila firma Josef Černý v Třebechovicích pod Orebem, betonový základ sdělal obecní strážník a zvoník Ladislav Kalousek.
-----
Byla toho času obecná nejistota mezinárodní, Československá republika právě skončila upisování půjčky na obranu státu a v našem kraji konala veliká vojenská cvičení protiletecké obrany. Kéž tato zvonice slouží jen míru a pokoji, jehož si všichni vroucně žádáme! Kéž připomíná nám i budoucím, abychom vždy měli na paměti blaho republiky i své obce, jimž jsme povinni sloužiti vždy věrně a rádi!
V Rosnicích 16. července 1936.
František Rejchrt, starosta, František Suchánek, náměstek. František Černý, Václav Špráchal, František Pešek, Josef Diviš, Jan Novák, Josef Skořepa, Josef Hampl, František Vlášek, Václav Pánek, Josef Hlavatý.
Zapsal: Rudolf Pros, zem. odbor. inspektor Praha IV. - 106.“
Zvonit se na ní začalo v polovině srpna 1936, kdy se zjistilo, že je konstrukce slabá a vzpěry nejsou dostatečné. Přesto se na ni stále zvonilo, a to i v období německé okupace, když byl zvonek nevhodný pro válečné účely. V roce 1945 se zvonit přestalo, protože obecní strážník a zvoník Václav Kalousek odjel se svou rodinou osidlovat Němci opuštěné Sudety. Jeho nástupci Ferdinand Janata a Josef Kalousek z čp. 22 však kvůli svému pracovnímu zatížení mimo obec nemohli dlouho zvonit, a tak zvonička umlkla. Ještě roku 1954 platil MNV v Rosnicích 1 Kčs za polední zvonění, jinak se na ni již nezvonilo. Rovněž vzpěry byly již uhnilé, takže další důvod pro to, aby se zvonek odmlčel, a tak tu zvonička stála několik desetiletí, aby byla nakonec nahrazena dřevěnou rozsochou (o jejím zřízení bylo rozhodnuto na obecní schůzi 27. června 2015 v klubovně místního SDH), jež byla požehnána P. Tomášem Enderlem 5. září 2015 v rámci oslav 670 let od první písemné zmínky o obci.
Poslední aktualizace: 25.12.2023
Zvonička v Rosnicích na mapě
Diskuse a komentáře k Zvonička v Rosnicích
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!