VATIKÁN, Bazilika sv. Petra, Pantheon, Andělský hrad, náměstí Navona, chrámy - Řím - ITÁLIE
Vatikán nás přivítal nepřetržitým deštěm. Obrovská fronta hříbků na vstupenky do Baziliky sv. Petra na náladě také nepřidala. Opustili jsme náměstí a vydali se vstříc jiným památkám, které Řím nabízel, v naději, že za pár hodin třeba může být lépe.
Naše první kroky směřovaly k Andělskému hradu, kruhové stavbě, kterou nechal vybudovat v letech 117-138 císař Hadrián. Hadriánovo mauzoleum bylo v roce 509 přejmenováno na Castel Sant'´Angelo. Dle pověsti se zde zjevil archanděl Michael na znamení, že skončil mor, který tehdy město sužoval. Hrad byl několikrát přestavěn (na úpravách se podíleli i Michelangelo a Bernini). Hrad býval také útočištěm a obydlím papežů. Z důvodu ochrany byla v roce 1277 vybudována Vatikánská chodba, spojující Andělský hrad s Vatikánským palácem. Castel Sant'´Angelo sloužil jako kasárna, pevnost i jako žalář. Dnes zde sídlí umělecké a vojenské muzeum. Z mostu přes řeku Tiberu (zdobeného sochami od Berniniho) se dal hrad výborně vyfotit.
Prošli jsme uličkou Růženců a pokračovali na náměstí Navona, kterému dominoval barokní kostel Svaté Anežky (Sant'Agnese in Agone) a fontány (Fontána čtyř řek, Neptunova kašna, Mouřenínova fontána). Po stranách náměstí lákaly kavárničky k malé siestě.
Další zastávka proběhla v Pantheonu (chrámu všech bohů). Tento z nejzachovalejších chrámů na světě byl dostaven v roce 27 př. n.l. O jeho současnou podobu se v 2. stol. zasloužil císař Hadrián (požárem značně poškozený chrám obnovil).
Pantheon fascinoval svou zachovalostí. Jeho zkáze (na rozdíl od ostatních starověkých staveb) zabránila skutečnost, že byl v roce 609 zasvěcen P. Marii a mučedníkům (jejich ostatky sem byly přestěhovány).
Od svého vzniku do roku 1436 se stal Pantehon nejvyšším chrámem se zaklenutou kopulí na světě. Stavba má 13 m hluboké předchrámí a 16 žulových sloupů. Průměr válcové budovy se rovná její vnitřní výšce (43,3 m). Mohutná monolitická kopule (o váze necelých 5 000 tun) byla zhotovena za 7 let (118-125 n.l.) technologií litého betonu. Tento technologický zázrak byl pravděpodobně vůbec jednou z prvních staveb na světě, vytvořených z cementového betonu. Stěny budovy jsou silné 6 m, stěna kopule (vyrobená z jiného typu betonu) u okulu má sílu 2,3 m. Středový otvor (okulus) o průměru 9 m propouští světlo a také snižuje váhu kopule. Pantheon je předchůdcem i vzorem všech nevyztužených kopulí. Už tehdy byli architekti opravdoví koumáci.
V národním mauzoleu mají (mimo jiné osobnosti) hrobky např. malíř Rafael Santi, král Viktor Emanuel II., Umbert I.
Máte- li zájem o občerstvení, či dobrý dárek, na konci náměstíčka (stojíte – li k Pantheonu zády) se vydejte doleva, narazíte na levný SPAR.
Navštívili jsme dále kostel P. Marie nad Minervou (Chiesa di Santa Maria Sopra Minerva), zvenčí shlédli Hadriánův chrám (je zde vezděná římská burza). Bohužel se nepodařilo zachytit názvy kostelů, téměř všechny však měly nádhernou uměleckou výzdobu. Žasla jsem, jak takové mohutné stavby při (tehdy) nedokonalé technice vůbec vyrostly. Míjeli jsme též spoustu obelisků, náměstí. Navštívili jsme náměstí Pizza Colonna, kde stojí Sloup Marka Aurelia a na jehož sev. části stojí palác (v němž sídlí komory parlamentu).
Změna programu se vyplatila. Po 10 km túře městem s prohlídkou chrámů (které už ve finále zcela splývaly), se postupně vyčasilo. Vrátili jsme se do Vatikánu, kde jsme strávili překrásný slunečný podvečer.
Do baziliky byl vstup povolen pouze bez obnažených kolen a ramen. Batohy nám projížděl rentgen.
Těžko říci, jestli nadchl více interiér Baziliky sv. Petra (San Pietro in Vaticano) s Pietou od (tehdy 24 letého) Michelangela, se křtitelnicí, oltáři, kaplemi, náhrobky papežů, a kryptami..... nebo neméně úchvatný výhled z vrcholu kopule baziliky na Vatikánské zahrady a město Řím.
Městský stát VATIKÁN je nejmenším státem na světě (rozloha necelého půl km²/ cca 900 obyvatel). Leží na území Říma, na pahorku Vaticanus Mons (Pahorku věštců). Nachází se zde Bazilika sv. Petra, Svatopeterské náměstí s Apoštolským palácem, Vatikánské zahrady, několik přiléhajících budov a exteritoriální* území. (K jednomu z těchto míst* - Bazilice Panny Marie Sněžné v Římě - vedly naše první kroky - viz článek Koloseum.)
V 8. stol se zformoval papežský stát. Během staletí se jeho územní rozsah měnil a v roce 1870 byl připojen k italskému království. Uzavřením Lateránských smluv v roce 1929 byl Vatikán (a některá exteritoriální území) vrácen pod papežskou správu. Vatikán je sídlem svatého stolce. Hlavou území svatého stolce je již několik století papež. Papeže volí kardinálové na konkláve (v tajném shromáždění). Ve Vatikánu jsou dále kongregace (něco jako ministerstva), skládající se z katolických duchovních různého nár. původu. Své velvyslance má stát různě ve světě.
Platili jsme zde eury. Vatikán si razí své mince. Tyto mince jsou (stejně jako vatikánské cenné známky) soustem pro sběratele. Stát má také svou vlastní poštu, banku, lékárnu, rozhlasovou vysílačku a televizní vysílač. Úřední řečí je italština a latina.
Vatikán nemá armádu, ale švýcarskou gardu, oděnou v pestrobarevných uniformách. Stodesetičlenná garda se skládá ze svobodných vzdělaných mladíků (ve věku 19-30 let a výšce nad 174 cm) a funguje jako osobní stráž a hlavně reprezentace.
Vlajkou Vatikánu je bíložlutý obdélník se dvěma znaky Vatikánu - zkříženého klíče a papežské tiáry. Kriminalitu ve Vatikánu vytváří především kapsáři. Bylo nutné dávat stále veliký pozor.
Sixtinskou kapli a Vatikánská muzea jsme si už prohlédnout nestačili. Vůbec nás to však nemrzelo, za pár dnů pobytu v Itálii bylo shlédnuto obrovské množství památek.
Velmi zvláštní pocity v nás vyvolala skutečnost, že cestou do vlasti (29.5.2012) proběhlo v oblasti Bologna (krátký čas po "čůrací" pauze v tomto místě) ničivé zemětřesení.
Články související s výletem do Itálie:
Řím - Koloseum, Fontána di Trevi, Španělské schod, Konstantinův vítězný oblouk
Řím- Forum Romanum, Kapitol, památník Victora Emanuela II. a další
Čerpáno: