Kdy jezdit do Provence
Rady a tipy • Peníze a ceny • Doprava • Jídlo a ubytování • Ostatní
V tomto případě je opravdu každá rada drahá a je důležité stanovit si jednoznačné priority. A ty mohou být, pochopitelně, u každého jednotlivce zcela rozdílné. Základem je zřejmě požadavek na venkovní teploty, stabilitu počasí a možnost vidět nekonečné lány kvetoucích levandulí. Právě ty levandule sem jako hmyz přitahují davy turistů z celého světa, takže je pochopitelné, že na počátku července je v celé Provence skutečně „hlava na hlavě“. Navíc v Čechách, na Moravě i ve Slezsku máme dublovaný státní svátek, takže s češtinou se zde potkáme v tomto období poměrně často. Pokud ovšem kvetoucí levandule vidět musíme, nic jiného než stát se součástí davu, nám nezbývá. Ubytování si musíme zajistit v dostatečném předstihu a Francii opustit před 14. červencem, kdy zde vypuknou tradiční velké oslavy dobytí Bastily.
Lidé, kteří vysoké teploty zrovna moc nemusí budou v Provence v té době sice trpět, ale teplomilci si zase přijdou na své. Venkovní teploty se v Provence na počátku července většinou pohybují někde mezi 32 a 36 °C a na obloze neobjevíme ani mráček. Zvýší se také náklady na tekutiny, vždyť točené pivo tady běžně přijde na 6 a více euro (jídlo se pohybuje okolo 20 euro). Ono je vůbec třeba si včas uvědomit, že Francie - a Provence zvláště – je hodně drahá. A to nám ještě může dovolenou a radost z cestování poměrně výrazně pokazit Pan Maestral, tedy Gottův oblíbený – a poměrně svěží i hodně nepříjemný – mistrál. A nevěřte tomu, že fouká jen těsně u pobřeží …
Méně vhodným termínem cesty jsou měsíce jako duben nebo říjen, kdy počasí není až tak stabilní (i když se říká, že v Provence svítí slunce 300 až 330 dní v roce) a období listopad až březen můžeme vynechat úplně. Autor článku vidí jako nejvhodnější období pro výpravu (nejen) do této části Francie měsíce květen a září. Je to ovšem dáno i tím, že horko zrovna nemusí a prázdnější ulice měst i kratší fronty před placenými památkami pro něj významově výrazně předčí radost z pohledu na modrofialový „plevel“ i poslechu halasného řevu hmyzu zvaného cikáda.
A ještě jedna poznámka na závěr: Ke všemu výše uvedenému je potřeba si ještě pohlídat různé festivaly a bienále (např. v Avignonu nebo v Arles), zavírací dny jednotlivých muzeí a památek i dny, kdy se pořádají oblíbené regionální trhy, které každé městečko změní v naprosto nefotografovatelný a zcela neprostupný jednolitý masiv. Naopak různé akce typu trh s lanýži nebo starožitnostmi (prostě blešák) se mohou stát pozoruhodnou atrakcí a vítaným oživením pobytu v Provence.