Do měst Krnova a Opavy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jednoho roku nás zima brzy opustila, vlastně toho roku ani žádná pořádná nebyla, můj manžel si přál své narozeniny strávit nějakým výletem. Takže vybíráme místa, které ještě neznáme, a to dvě slezské města - Krnov a Opavu. Začátek února tedy zahájíme cestou do těchto končin. Naše cesta vlakem je ze Zlína do Olomouce, zde přesedneme na spěšný vlak do Krnova.
Brzy se ocitáme v zajímavém koańonovitém údolí Bystřice. Byla i nádherně modrá obloha, když projíždíme mezi Domašovem a Smilovem - to byl snad nejdivočejší úsek cesty, i když v mlze a protisvětle je tu málo vidět. Od Moravského Berouna se už cesta mění ve stoupání na náhorní rovinu. Nízkého Jeseníku - kde vidíme Pastviny se zbytky polí, lesy bez kopců, spíše táhlé pahorky. Vesnice jsou zde poloosídlené. Za Berounem už je lepší viditelnost na okolní krajinu s malebnými vršky. Vidíme tu vyhaslou sopku - Uhlířský vrch, kousek dál u bruntálského nádraží nás v dáli zaujme ještě zasněžený hřeben Hrubého Jeseníku. Sjíždíme k Miloticím a konečně jsme těsně u polských hranic na nádraží v Krnově. Jdeme do centra města přes hlavní třídu kolem secesních domů a ocitáme se u hotelu Praha, kde se jdeme ubytovat. Pokoj se ještě uklízí, tak si tu dáme batohy a vyrážíme do ruchu města.
Procházíme kolem budovy místního zámku - přestavěné původně renesanční stavby s nepravidelným půdorysem okolo městských hradeb. Na nádvoří nás upoutají arkády a sluneční hodiny, v jedné přízemní místnosti je kavárna, takže se zde zastavujeme na černý života budič a pak pokračujeme ulicí a podloubím k náměstí.
Netrpělivý Franta se mi v zápalu focení někam ztratil, já se tu najednou ocitám sama, nikde ani noha, v tom ho spatřím na opačném konci náměstí. Fotíme zde několik budov se secesní radnicí a vysokou věží. Kolem jsou nádherné měšťanské domy. Jsou zde vidět různé slohy období novodobých staveb. Vidíme i hezké kostely.
Okolím říčky Opavy dojdeme až k vrchu Cvilín. Stoupáme po silničce, na horní části strměji, pak přes schodiště až k baroknímu poutnímu chrámu Povýšení sv. Kříže a Panny Marie Sedmibolestné.
Odtud se dostaneme lesem až k zříceninám hradu Cvilína. Je zde vidět mohutný příkop vyrubaný ve skále, zbytky pevnosti tvaru čtverce do výše 8 m - hradu založeného v 13. stol. Po 30 ti leté válce - byl opuštěn, zůstaly tu jen ruiny, zachovaly se obvodová hradba se základovými zdmi paláců a sklepy také nízká válcová věž. Mlha se dostala i sem, tak odtud není žádný výhled. Jdeme z hradního kopce dolů k lesnímu rybníku do sedla až k obydlím nad Krnovem. Po silničce, směrem dolů až do města, popohání nás hrozný hlad.
U náměstí nás překvapily davy policajtů - nemají tu schůzi - to se chystají neofašisté před nákupním centrem na sraz. To se rychle město vylidnilo - jsou tu jen tyto dva druhy - policajti a neofašisté, ostatní raději rychle opustili ulice města. Ale co s našim hladem ? Naštěstí jsme stihli dojít k našemu hotelu, kde v jeho restauraci mají otevřeno.
Pak jdeme nahoru do pokoje a z okna vidíme venku řádící skíny a ze zpráv v televizi se dozvídáme, že v Krnově se právě v tento den koná sjezd neonacistů..., a tak jsme byli rádi, že jsme stihli dorazit do hotelu včas. Ráno jdeme na nádraží v mrazu. Město Krnov se nám líbilo, má mnoho historických památek.
Za čím jedeme?
Vlakem se přesuneme do Opavy, já jsem v tomto krásném městě podruhé v životě, Franta poprvé, procházíme hezkým parkem u kláštera, fotíme sochy ptáků v bronzu, jejich hlavy se točí. Jdeme přes historické centro Velkého i Malého náměstí, kolem krásných kostelů, radnice s věží, divadla a moderních domů.
Paní prodavačka v trafice z nás měla velký zážitek, říkala, že turisty v únoru zde vidí poprvé. Pak jdeme do restaurace na oběd, kde jsme se dobře najedli. Stavili jsme se ještě v Infocentru pro brožurky o městě a jdeme k nádraží. Jako na všech výletech i zde si slibujeme, že se sem ještě podíváme, ale život je krátký a před náma spousta neznámého, takže kdoví !!!
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Krnově - v restauraci hotelu Praha, v Opavě - v restauraci U Bílého koníčka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obě města nás překvapila jen jsme měli počkat do jara na teplejší počasí.
Ostatní informace
Krnov - je historické pohraniční slezské město. V centru najdeme odpočinkovou zónu s lavičkami, blízko je několik parků, historické objekty - Krnovská synagoga, koncertní síń sv. Ducha, poutní kostel sv. Martina, radnice, atd.
Opava - historické město spojené po staletí s královskou korunou, je průmyslovým zároveň kulturním centrem českého Slezska. Zdejší zajímavostí je věž Hláska, řada historických památek , také nejstarší Slezské muzeum ČR.