Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Tak dneska to bude trochu netradiční, ale cool, jako všechny naše túry.Tahle túra je dost dlouhá, a poměrně nenáročná, až na poslední úsek, který je trekovější, a taky už budete asi utahaní.
Dešná je malebná obcička (je to vlastně část obce Lysá pod Makytou), která už leží na Slovensku, ale můžete tam platit i v Kč. Pro mě má speciální kouzlo. Svojí odlehlostí, zapadlostí i tím, že je na Slovensku.
Pro nás byla jako obvykle výchozím bodem Horská chata Antarik (nad Valašskou Senicí), kde jsme bydleli. Odtud se pustíte po modré směrem Francova Lhota nebo Čubův kopec, ale velice brzy se z modré odpojíte na neznačenou silnici vlevo. Po té budete pokračovat. Vede pěkným lesem, a krajina i ráz lesa je tam trochu jiný než kolem Makyty a lesů na Mikolínově vrchu, kde je chata Antarik situována. Alespoň mě, jako biologovi, to tak přijde. Roste tam třeba u cesty rulík zlomocný, což jsem jinde neviděla, a taky nějaká ostřice a co je fakt cool, to je přeslička bahenní- naše největší přeslička, která trochu připomíná ty prehistorické. Působá velice jemně a vznešeně, protože má dlouhé a vlnité články. Tu mám teda fakt ráda:) No, časem dojdete k prvnímu sesuvu. Silnice tam končí a zdá se, že nelze pokračovat. Uhněte Doprava po lesní cestě, která vede k posedu, a ještě před posedem je malá odbočka doleva. Dejte se tudy a dojdete opět na asfaltku, ale tato část je za sesuvem. Tato cesta vás pak bez větších komplikací dovede do Dešné (jsou tam asi ještě dva sesuvy, ale ty hravě překonáte. Pozor na bahno!). Až dorazíte na hlavní silnici, dejte se po ní vlevo a pokračujte stále po ní. Po šipkách můžete odbočit na chatu Dešná. Tam si můžete dát halušky, hranolky, nebo cokoliv, a posilnit se na další cestu, která bude ještě delší než tahle sem. Z chaty Dešná se vraťte na hlavní silničku a pokračujte směrem na Beňadín. Možná je trochu nuda, že cesta vede stále po silničce, ale mě to tak moc nevadilo. Když se řekne Dešná, ve mně to vyvolá asociaci vody. A opravdu, tolik bublavých putůčků, bystřin a vody je těžké najít pohromadě. Voda vás tam doprovází neustále. A lesy, bukové, vysoké, divoké i krásné... to je příhraniční Slovensko.
Projdete kolem Beňadínu a cesta vás dovede ještě k druhému Beňadínu, který je mnohem výše položený. A ten už opravdu vypadá jako nějaká zapadlá vesnička třeba v Černé hoře. Mají tam malou kapličku, ke které můžete sejít. Pak pokračujte dále po silnici, až se napojíte na žlutou značku. Tam začíná být trasa trochu dobrodružná. Značka je místy hůře viditelná a různě se klikatí. Zde se vám ale také naskytnou krásné výhledy až k Malé Fatře. Žlutá značka vás nakonec lesními klikatými cestičkami dovede na rozcestí pod Makytu. Pokud chcete, můžete se odtud ještě na Makytu vyšplhat, ale my jsme už šli po modré zpět na Horskou chatu Antarik.
Za krásami slovenského příhraničí. Je přece nuda stále chodit doma, musíme získat i nějakou tu mezinárodní zkušenost:) Taky jdeme do sub-obce Dešná, jdeme za vodou, jdeme za sýkorkami, které přeletují a zpívají u smrkového lesa za Dešnou, jdeme za odlehlým Beňadínem, i za lesy pod Makytou. Naším mezicílem je Chata Dešná, což je také základna pro občerstvení a jeden z posledních lidských kontaktů :)
Ubytovali jsme se na Horské chatě Antarik nad Valašskou Senicí, to je naše oblíbená samota. Najedli jsme se na Slovensku na Chatě Dešná, kde se dá taky ubytovat, a v zimě i lyžovat.
Dešná, Beňadín (prý za druhé světové války, když se pašovalo, nebo když jste někoho potřebovali převést přes hranice, vždy se šlo na Beňadín. Na Antariku prý sídlila pohraniční stráž, tak na tu se muselo dávat pozor). Líbilo se nám i na Chatě Dešná. Kamarádky syn tam prý byl na lyžáku a nemohli si to vynachválit. Já jsem si tam dala ty hranolky (moje oblíbené) a druhá kamarádka halušky. Moc nám to chutnalo, halušky nám donesli na stylovém dřevěném talíři se dřevěnou lžící, a taky vyhověli našemu požadavku, že jsme vegetariáni.
Tak kolik stálo to jídlo na chatě Dešná si už nepamatuju, ale pamatuju si jak nám to chutnalo. Ubytování na Antariku stálo 310 Kč za noc, což je dobrý. Taky jsme si večer zahráli kulečník a ping pong. V létě se tam dá koupat v malém bazénu, ale teď bylo na to chladno.