Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Jdeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si ji naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, zastavit se v historicky zajímavých místech a prohlédnout si hrady, zámky i dřevěné kostelíky. Právě v Nízkých Beskydech v okolí města Svidník je hezkých dřevěných kostelíků hodně. A když už jsme dojeli až sem, tak se musíme zajet podívat až přímo na hranice s Polskem – do Dukelského průsmyku.
Musím se přiznat, až do doby, kdy jsem toto místo navštívila, jsem netušila, že průsmyk je pojmenovaný po obci Dukla, která je zhruba 17 km severně od tohoto průsmyku. V prostoru okolo státní hranice probíhaly v době od 30. září až do 5. listopadu 1944 nejtěžší, ale také nejdůležitější tankové boje sovětských a německých jednotek, ve kterých padlo obrovské množství německých, sovětských i československých vojáků. Právě proto byl zde na hranicích r. 1949 vybudován památník a postavena vyhlídková věž, odkud je vidět velká část tehdejšího bojiště, kde jsou i nyní ještě rozmístěny tanky.
Již však od rozcestí u obce Karpišová se nachází areál Vojenského přírodního muzea, které bylo zpřístupněno r. 1959. V přírodě je rozmístěna bojová technika, je možno si prohlédnout bunkry i velitelské stanoviště 3. československé brigády. Součástí tohoto muzea jsou i tanky v tzv. Údolí smrti u obce Kružlová.
Součástí Památníku Československého armádního sboru je vojenský hřbitov, kde je pochováno 565 příslušníků našeho armádního sboru. Na jižní straně hřbitova je 28 metrů vysoký pylon s obřadní síní a kolumbáriem. Svým tvarem má připomínat úder do nepřátelské obrany. V kolumbáriu je uložena zemina ze všech míst, kde boje probíhaly. Portál je ozdoben reliéfem, který znázorňuje bojovou cestu od Buzuluku do Prahy. Nedaleko jsou bronzové tabule, kde je vygravírováno 1265 jmen příslušníků 1. československého armádního sboru v SSSR, kteří zde padli. Jejich hroby jsou na polské straně – ve městě Dukla a osadě Nowosielce.
Od r. 1981 je v severovýchodní části památníku alej Hrdinů Dukly. Na žulových blocích jsou zde busty 15 hodnostářů Sovětského svazu i Československé republiky, kteří se aktivně zapojili do bojů. Uprostřed je i busta armádního generála Ludvíka Svobody.
Nad památníkem – u státní hranice je postavena vyhlídková věž. Ke konci války zde stála pozorovatelna velitele sboru generála Ludvíka Svobody, našeho pozdějšího prezidenta. Dříve zde byla dřevěná, od r. 1974 zde stojí nová 52 metrů vysoká. Ve vstupní hale je umístěna expozice, která umožňuje dozvědět se podrobnější informace o bojích v Dukelském průsmyku a okolí. Obsluha věže vás vyveze na vyhlídkovou plošinu, odkud je vidět bojiště na obou stranách hranice.
My jsme sem zajeli prohlédnout si památník, podívat se z věže, nejedli jsme zde, ani nespali.
Je dobře, že se stále vzdává čest vojákům, kteří položili životy za budoucí život všech nás. Že se tento prostor stále udržuje. Je to hezky udělané, ale je to tu strašně moc smutné.
K rozhledně se dostanete buď od památníku po neznačené cestě (jsou tam dokonce dvě možnosti) nebo od hranic po červené turistické značce. Cesta v obou případech trvá zhruba 10 minut. Po červené se však nechá zajet až přímo k rozhledně, kde je neplacené parkoviště.
Rozhledna je otevřená denně mimo pondělí od 1.5. do 15.10. vždy od 9.00 do 17.00 hod.
Vstupné 1 Euro (snížené 0,50 Euro) je skutečně symbolické. Kromě vyhlídky si můžete ve věži prostudovat i jak vojska postupovala. Součástí prohlídky je i expozice v přízemních prostorách, kde vidíte, jaké dopady válka měla na obce a jak dlouho se vše odminovávalo a dávalo dohromady.