Kam a jak jedeme?
Když jsme se dostali
na jih ostrova a navštívili nejjižněji položené
islandské městečko Vík, zajeli jsme ještě o kousek dál, abychom viděli nejjižnější skalní útesy, skalní bránu, ale hlavně také papuchálky na ptačích útesech.
Za čím jedeme?
Z hlavní okružní silnice č. 1 se na parkoviště odbočuje po silnici 218. Parkoviště je na malém poloostrově Dyrhólaey, který je sopečného původu jako téměř vše na Islandu. Je vysoký 120 m. Jen kousek od parkoviště jsou ptačí útesy Dyrhólaey. To je ptačí ráj, zde hnízdí od června do srpna obrovské množství papuchálků. Tito ptáčci jsou něco mezi papouškem a tučňákem. Dorůstají délky 26 - 29 cm, rozpětm křídel mají 47 – 63 cm. Samečci jsou větší, ale zbarvením se od sebe příliš neliší. Svrchu jsou černí, bříško mají bílé, hlava je bílá až šedá. Zobák velký 3 – 4 cm i nožičky jsou oranžovočervené, i když zobák může být prý i modrý a žlutý. Živí se především malými rybami, ale i planktonem a různými korýši a měkkýši. Potápí se až do hloubky 70 m a pod vodou vydrží až 5 minut. Žijí v dírách na travnatých svazích, ale také mezi skalami nebo balvany. Hnízdo si vystýlají trávou, peřím nebo mořskými řasami. Snáší vždy jen jedno vejce, po dobu 39 – 45 dnů na něm sedí střídavě oba rodiče. Mláďata se do 49 dnů opeří a opouští rodné hnízdo. Na Islandu jsou vánoční pochoutkou místo našich kaprů.
Když jsme se patřičně pokochali, prošli jsme se podle útesů na vyhlídky a stoupali vzhůru k majáku, kam pro nás přijel autobus. Cestou jsme se ještě pokochali pohledem na přírodní čedičovou bránu Dyrholaey Arch. Je tak vysoká, že prý jí propluje plachetnice. Místní jí říkají Brána Islandu.
Pak jsme se dostali na nejvyšší místo, kde je 13 metrů vysoký maják Dyrhólaey lighthouse. Na vrcholu betonové čtvercové věže je červená kovová lucerna. První maják zde stál již r. 1910 – byla to ocelová věž. Současný maják je z r. 1927. Bliká bíle každých 10 sekund.
Z náhorní plošiny jsou nádherné výhledy – jsou vidět
čedičové jehly Reynisdrangar, nekonečné černé pobřeží, ledovec Mýrdalsjökull a samozřejmě i čedičová brána. Počasí nám přálo a výhledy byly skutečně moc hezké.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tohle je další zajímavý kus Islandu. A papuchálci, ti byli skutečně úžasní. Na ně bychom zvládli koukat hodně dlouho.
Ostatní informace
Další zajímavostí je opuštěný vrak amerického letadla Douglas Dakota DC-3, který zde havaroval r. 1973. Cesta podle pobřeží k němu nevede. Musí se popojet zhruba 15 km na západ. U hlavní silnice je parkoviště. Dál se musí cca 2 – 3 km pěšky.
Poslední aktualizace: 6.3.2020
Island – ptačí útesy Dyrhólaey s papuchálky, skalní brána Dyrhólaey Arch a maják Dyrhólaey lighthouse na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Island – ptačí útesy Dyrhólaey s papuchálky, skalní brána Dyrhólaey Arch a maják Dyrhólaey lighthouse
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!